Nizip, Gaziantep Şanlı Türk tarihinin en büyük aktörlerindendir. Bağımsızlık savaşında en büyük meşaleyi yakan illerin başında gelir, Türkiye’nin en geniş mutfağına sahip şehirlerin başında gelir. Güneydoğu Anadolu bölgesinin en gelişmiş ili olan Gaziantep’in En gelişmiş ilçesi ise Nizip’tir. Fırat’ın suladığı topraklar bereketi ile meşhurdur. Türkiye’nin en önemli tarım ürünleri üretimi yapan ilçelerinin başında gelir. Nizip tarım geliştirirken sanayisini de geride bırakmamıştır. Tarıma bağlı sanayisi epey gelişmiştir. Karasal iklimin en yoğun olarak yaşandığı ilçelerin başında gelir. Yazları olabildiğince kavurucu sıcaklıklar yaşanır ve yağış çok seyrek yaşanır. Kışın ise sert bir soğuklar sizi beklemektedir. Hani şarkılara konu olan ayaz gecelerin tam karşılığı Nizip’te yaşanır. Hele aylar Temmuz’u gösterdiğinde bayıltıcı sıcaklar yaşanır ki öğle vaktinde sokaklarda dolaşmak neredeyse imkansızdır. Gaziantep’in doğu bölümün neredeyse tamamını kaplayan Nizip, tarihi kökenleri de çok eskilere dayanır. Milattan önce 2000’li yıllardan beri yerleşim alanı olarak bir çok devlete ev sahipliği yapan Nizip’te Hititler ve o dönemde yaşamış bir çok devlet burada izlerini bırakmıştır. Tüm bunların yanı sıra Fırat’ın kenarında Zeugma antik kenti de bulunmaktadır. Geçimini tarım ve Tarıma bağlı Sanayiden sağlayan Nizip Sabun üretimi konusunda sadece Gaziantep’te değil Türkiye’nin önde gelen yerlerindendir. Tarımında ve sanayisinde öncü olduğu ürünler şunlardır; Antep fıstığı zeytin mercimek ve Buğdaydır.
Nüfus
Gaziantep’te en geniş yüzölçümüne sahip olan Nizip İlçesi Buna karşın yoğun bir nüfusa sahip değildir. Son yapılan nüfus sayımına göre 137 bin kişidir Nizip’in nüfusu. Gaziantep’in diğer ilçelerinde olduğu çok etnik grupları bir arada toplamaya başarmıştır. Türk , Kürt Acem Arap Türkmen, Yörüklerden oluşmaktadır. Çok farklı kültürleri bir arada barındırmaktadır. Kültürel zenginliği yaşamın her alanına sirayet ettiğini görüyoruz. Tüm kültürü etkilemektedir. Düğünler başka güzeldir. Türkiye’nin tüm seslerini duymak mümkündür. Davular, zurnalar bazen kemanlar, bazen dertli çalan bağlamanın sesini duyarsınız. Çok farklı oyun tarzlarını da görürsünüz. Bazen Zılgıt seslerinin yükseldiği halayları, bazen kaşık seslerinin yükseldiği çiftetellilerin izlersiniz.
Tarihi Yerler
Nizip’in tarihi yerlerinin başında Zeugma Antik Kenti yer alır. Enfes görünümü ile sizi büyüleyecektir. Fırat’ın hoş sedası ile Tarihin içerisinde bulunmak inanılmaz bir keyif verecektir. Bu kenti gezdiğinizde her anı ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz. Her anı doyasıya yaşamak isteyecek beklide buradan hiç ayrılmak istemeyeceksiniz. Bu kentin tarihi milattan önce 2000’li yıllara dayanmaktadır. Bu kentin atmosferinde eşiniz ya da sevgiliniz ile yürümek size romantik bir geceyi yaşamanızı sağlayacaktır. Birden fazla kültürü bir arada yaşatan Nizip’te farklı dinlerin mimarilerini görmek çok olasıdır. Çok farklı kültürün insanları burada özgürce ve barış içerisinde yaşamaktadır. Gelmiş geçmiş en büyük medeniyetlere ev sahipliği yapan hizip’te tarihi yerlerden biri de Nizip Fevkani kilisedir. Kilisenin içerisinde hem tarihin içerisinde yolculuk etme fırsatı bulacaksınız hem de Hıristiyanlığa dair pek hususu öğrenme şansına sahip olacaksınız. Mimari konusunda da özel bir yere sahip olan kilise çok sayıda ziyaretçisini ve meraklılarını bekliyor.
Gezilecek yerler
Gaziantep’in bir çok ilçesinde olduğu gibi otantik çarşılarında gezebilirsiniz. El yapımı ürünlerden alabilirsiniz, sevdiklerinizi sevindirebilirsiniz. Bakırdan yapma cezveler, ve benzeri ürünler dikkatinizi çekecektir. Dükkanlarda yöresel kıyafetler bulabilirsiniz. Bir Düğün hazırlığında iseniz, bir kına gecesi için eşi benzerine başka yerde rastlayamayacağınız kıyafetlere sahip olabilirsiniz. Spor yapma, bol oksijen ile buluşmak , piknik yapmak için doğanın tadını çıkarmak için gidilebilecek adreslerin başında geliyor.
Yöresel lezzetler
Türk mutfağının en eşsiz lezzetlerini Nizip’te bulmak mümkün bunların en önemlileri Dövmeli alaca çorba, yoğurtlu dövme çorba karışık dolma patlıcan dolma,gibi çorba ve dolma çeşitlerini tadarken. Zengin et yemeklerini de tadabilirisiniz onlarda beyran şeveydiz, pirpirim aşı.Ve hamur severler içinde muhteşem lezzetleri bulabilirsiniz;peynirli pide, şiş börek, omaçtır.Tadı damağınızda kalacak kebaplar;Kuşbaşı kebabı ,Patlıcan kebabı.Tüm Türkiye’de ün salmış köfteler:Yuvalama,içli köfte, Arap köftesi sini köftedir. Bu kadar güzel yemekleri yedikten sonra üzerine tatlı yemeden olmaz onlarda , Baklava fıstık sarması nişe helvası.Nizip’e geldiğinizde bu yemekleri yemeden gitmek isteyemeyecek, çok kez yemek içinde Nizip’e sıkça gelmek isteyeceksiniz. Her şeyi unutsanız bile bu lezzetlerin damağınızda bıraktığı tadı unutamayacaksınız.

Gaziantep / Nizip hava durumu

tahmin-show-2

Gaziantep / Nizip Haritası


Nizip’in mahalleleri
Akçakent Mahallesi, Akkuyu Mahallesi, Alahacı Mahallesi, Altındağ Mahallesi, Aşağıbayındır Mahallesi, Aşağıçardak Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Bağlıca Mahallesi, Bahçeli Mahallesi, Ballı Mahallesi, Belkıs Mahallesi, Belkıs (Merkez) Mahallesi, Boyluca Mahallesi, Bozalioğlu Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çakmaktepe Mahallesi, Çanakçı Mahallesi, Çatalca Mahallesi, Dayıdağı Mahallesi, Dazhüyük Mahallesi, Dernek Mahallesi, Doğrular Mahallesi, Duraklı Mahallesi, Dutlu Mahallesi, Düzbayır Mahallesi, Ekinci Mahallesi, Erenköy Mahallesi, Eskikonak Mahallesi, Eyüp Sultan Mahallesi, Fatih Sultan Mahallesi, Fevkani Mahallesi, Fevzi Paşa Mahallesi, Fırat Mahallesi, Gaziler Mahallesi, Gevence Mahallesi, Gökçeli Mahallesi, Güder Mahallesi, Gülkaya Mahallesi, Gümüşgün Mahallesi, Günaltı Mahallesi, Gürbaşak Mahallesi, Güzelköy Mahallesi, Hafızpaşa Mahallesi, Hancağız Mahallesi, Hazımoğlu Mahallesi, İkizce Mahallesi, İntepe Mahallesi, İstasyon Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Kaleköy Mahallesi, Kamışlı Mahallesi, Karaburç Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Kayalar Mahallesi, Keklik Mahallesi, Kesiktaş Mahallesi, Kıbrıs Mahallesi, Kıraçgülü Mahallesi, Kıratlı Mahallesi, Kızılcakent Mahallesi, Kızılin Mahallesi, Kocatepe Mahallesi, Korucak Mahallesi, Köseler Mahallesi, Kumla Mahallesi, Kurucahüyük Mahallesi, Mağaracık Mahallesi, Mehmetobası Mahallesi, Menderes Mahallesi, Mercanlı Mahallesi, Mevlana Mahallesi, Mihrap Mahallesi, Mimar Sinan Mahallesi, Nahırtepe Mahallesi, Namık Kemal Mahallesi, Özyurt Mahallesi, Pazar Camii Mahallesi, Saha Mahallesi, Salkım Mahallesi, Samandöken Mahallesi, Samanlı Mahallesi, Saray Mahallesi, Sarıkoç Mahallesi, Sekili Mahallesi, Söğütlü Mahallesi, Suboyu Mahallesi, Sultan Abdülhamit Mahallesi, Şahinbey Mahallesi, Şıhlar Mahallesi, Tahtani Mahallesi, Tanır Mahallesi, Tatlıcak Mahallesi, Tosunlu Mahallesi, Toydemir Mahallesi, Tuluktaş Mahallesi, Turlu Mahallesi, Turnalı Mahallesi, Uluyatır Mahallesi, Yağcılar Mahallesi, Yağmuralan Mahallesi, Yarımtepe Mahallesi, Yeniyapan Mahallesi, Yeniyazı Mahallesi, Yeşilevler Mahallesi, Yolçatı Mahallesi, Yukarıbayındır Mahallesi, Yukarıçardak Mahallesi, Yunus Emre Mahallesi, Zeytinlik Mahallesi