Abdülkadir Çıkmaz’dan “Gazilik” Unvanı Kutlama Mesajı

Abdülkadir Çıkmaz

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, Antep’e “Gazilik” unvanı verilişinin 96’nci yıldönümünü kutladı.

3-1
Abdülkadir Çıkmaz

Çıkmaz, yayımladığı mesajda, dünya tarihine “altın harflerle” yazılan Antep Savunmasının Gaziantep’in bugünkü durumunu doğrudan etkilediğini belirtti.

Azim, kararlılık ve mücadeleden geri durmayan Gazianteplilerin aldıkları “Gazilik” unvanına layık olmaya çalıştıklarını ifade eden Çıkmaz, dedelerini vatan savunmasında feda eden Gazianteplilerin ülkeye katkı sunmak için gece-gündüz durmadan, yorulmadan çalıştığını kaydetti.

8 Şubat 1921 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından (TBMM) Antep’e “Gazilik” unvanı verilmesinin alelacele alınmış bir karar olmadığını vurgulayan Çıkmaz, bu unvanın dünya tarihinde ilk olduğunu dile getirdi.

Bir asır önce vatan savunmasında canlarını çekinmeden feda eden Anteplilerin torunlarının bugünün ekonomide ve ihracatta tarih yazdığını vurgulayan Çıkmaz, şunları kaydetti:
“Bugünlerin temelinde bağımsızlık sınavı veren Türk milletinin asil çocuklarının kanları var, açlıkla sınavları var, yoksulluk ve yoklukla sınavları var. Antep Savunması dünya savaş tarihinin en önemli kent savaşları arasında yerini almış ve bu savunma sonrası kentimize en büyük ödül olan ‘Gazilik’ unvanı verilmiştir. Günümüzün marka kenti Gaziantep’in temelleri geçmişten aldığı güçle oluşturulmuştur. O günlerde yaşanan tarihi olayları hafızalarımızda canlı tutmak ve ülkemizin birlik ve beraberliğini her zamankinden çok sağlamak zorundayız. Bugüne gelmemizde emeği olan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, şehitlerimiz ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

4-1
Abdülkadir Çıkmaz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here