Ezo Gelin Yöresel Bebek Çalıştayı Sona Erdi

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Ezo Gelin Yöresel Bebek Çalıştayı” sona erdi.

 

kültürel değerlerin korunması, tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması çalışmalarına bir yenisini ekledi.

 

Gaziantep’te hüznün hikayesi olarak bilinen Ezo Gelin‘in adının verildiği nde ilki gerçekleşen “Ezo Gelin Yöresel Bebek Çalıştayı” sona erdi.

 

Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğünün, Ezogelin Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde düzenlediği çalıştaya ayrıca, Şahinbey ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi başta olmak üzere tüm halk eğitim merkezleri katkıda bulunarak katılım sağladılar.

 

Çalıştaya İstanbul, Sivas, Ankara, Karaman, Antakya, İzmir, Giresun, Artvin ve Sivas’tan 17 sanatçı, Gaziantep’ten ise 3 sanatçı katıldı.

 

Çalıştayda müzenin bahçesi ve galerilerinde yapılan atölye çalışmalarında, kitre bebek, hamur bebek, seramik bebek, taş bebek, bez bebek yapımı bölgelere has yöresel kumaşlar ve malzemeler kullanılarak, işinin ustası sanatçılar tarafından yapılmış, yapım aşamaları da gelen lise öğrenci gruplarına, özellikle kız meslek lisesi, teknik liseleri, halk eğitim merkezi eğitmen ve kursiyerlerine ve yöresel bebek meraklılarına anlatıldı.

 

KATILIMCILARA SERTİFİKA VERİLDİ

 

Çalıştay süresince Oyun ve Oyuncak Müzesi’ni 3 günde 1.769’u çocuk olmak üzere, toplam 3 bin 731 kişi ziyaret etti.

 

Bu arada çalıştaya katılan sanatçılar, İlçesine bağlı / köyünde bulunan Ezo Gelin’in mezarı ziyaret ederek, hayatı hakkında bilgiler aldılar.

 

Öte yandan çalıştayın sonunda sergi açıldı. Sergiyi gezen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri , çalıştaya katılan sanatçılara teşekkür ederek, Ezogelin Halk Eğitim Merkezi Müdürü ve Şahinbey Halk Eğitim merkezi Müdürü ile birlikte katılım sertifikalarını verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here