“Gazi” Unvanı Verilişinin 96. Yıl Dönümü Etkinlikleri

bir şehrin direnişi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet veren Gazi Kültür A.Ş.’nin girişimleri ile daha önce hazırlanan “Bir Şehrin Direnişi” isimli kitap yayımlandı.

Antep’e “Gazi” unvanı verilişinin 96. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programda “Bir Şehrin Direnişi” isimli film gösterildi. Etkinlik çerçevesinde “Antakya Medeniyetler Korosu”da bir konser verdi.

İsimsiz binlerce şehidin adına çekilen filmde, Antep’in savunmasında yer alan komutanlar, kadın, çocuk ve yerli halkın direnişi fotoğraflarla desteleniyor. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra hiçbir gerekçesi olmayan birçok dünya devletlerinin Anadolu’dan Türklerin ve İslam’ın izlerini silmeye çalışmasına Antep halkının haklı savunması ile karşı karşıya kaldığını yer verilen filmde, Antep halkının savunmasından övgüyle bahsediliyor.

Fransız ve İngilizler tarafından işgale uğrayan Antep halkının tarihin en şanlı direnişini gösterdiğine vurgu yapılan filmde, araştırmacı ve yazarlardan alınan bilgiler ile destekleniyor.
Dönemin komutanı Fevzi Çakmak’ın girişimleri ile Güney Cephesi’nde yaşananların bir filme alınması isteğinin olduğuna vurgu yapılan filmde özetle şunlar anlatılıyor:

“1935 yılında Gaziantep’te yaşananlar bir filme alınır. Genel Kurmay Başkanlığı bünyesinde oluşturulan bir film ekibi Antep’e gider ve burada bir hafta kalarak filmin nerede çekileceğine karar verir. Filmde yer alan kişiler Antep savunmasında bizzat yer alan kişilerdir. Kadın, erkek, çocuk, yaşlı bizzat bu savunmada yer alan insanlardır. Dönemin gazilerinden alınan bilgiler ile çekilen filmde seslendirme yoktur. Filmin içinde kalabalık bir grup tarafından taşınan şehit cenazesi olduğu ve muhtemelen bunun Antep savunmasında önemli rol alan Şehit Kamil veya Şehit Şahin Bey olduğu ifade ediliyor. Sahnede vatandaşların Fransızları protesto etmeleri, Çınarlı Cephesi, Mardintepe’de savunma yapan askerler, bu askerlere cephane ile erzak taşıyan kadınlar ve çocukların görüntüleri ile destekleniyor. Cephede erkeğin yerine nöbet tutan kadınlar ve yemek yiyen erkeklerin görüntülerinin yanı sıra savaş için yapılan silah atölyelerine yer veriliyor.”

Filimde oynayanların söyledikleri ise “Antep’in Direnişi, Bir Şehrin Filmi” isimli kitapta kayıt altına alındı. 110 sayfadan oluşan kitapta Antep savunmasında yer alanların fotoğrafları ve anlattıkları kaleme alınıyor.

GEÇMİŞİMİZİ UNUTMAMAK İÇİN KAYIT ALTINA ALIYORUZ

Programda Antep’in savunması ile ilgili görüşlerini ifade eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Nasıl 96 yıl önce atalarımız o mücadeleyi verdiyse yine biz o mücadeleyi bugün verdik. Allah’ın izniyle 15 Temmuz’u aydınlığa çıkaran milli irade, geleceği çok daha güzel bir şekilde inşa edecektir” dedi.

Gaziantep’in herhangi bir şehir olmadığını vurgulayan Şahin, “Anadolu herhangi bir Anadolu değil. Benim ülkem de herhangi bir ülke değil. İşte bu yüzden üzerimizdeki bu emanet ve sorumlulukla tarihimizden aldığımız ilhamla belgeseller hazırlıyoruz. ‘Söz uçar yazı kalır’ diye geçmişte bu yaşananları kitaba geçiriyoruz, filme alıyoruz. Kültürel belediyeciliğin en büyük gücü olan geçmişi iyi anlatmak, bu yazıların dışında resmetmek, bu yaşananları bir sanata dönüştürmektir. Bu yüzden dünyanın en iddialı panoramik müzesini hazırlıyoruz. Gaziantep’in 11 aylık mücadelesini yansıtacağız” diye konuştu.

Şahin, atalarının kendilerine bıraktığı 96 yıllık mücadeleyi sonuna kadar yaşatacaklarını belirterek, şunları anlattı:

“Bu mücadelenin bir milli mücadele olduğunu, bir seferberlik olduğunu biliyoruz. Demeye çalıştığım şey, sizinle gurur duyuyorum. Ecdadımızla gurur duyuyoruz. Şanlı tarihimizle gurur duyuyoruz. Her şeye rağmen 2016 geldi ve geçti. Yüreğimizi deldi ve geçti. Yaşamadığımız ve düşünemeyeceğimiz bir kabus gibi geldi, geçti ama şunu biliyorum ki en kötüsü geride kaldı. Nasıl 96 yıl önce atalarımız o mücadeleyi verdiyse yine biz o mücadeleyi bugün verdik. O karanlık tünelden ışığın gözüktüğünü görüyorum. Ben görüyorum, siz görüyorsunuz. Çünkü bizler birbirimizi çok seviyoruz. Emanetiniz emin ellerde, rahat uyuyun. Allah’ın izniyle 15 Temmuz’u aydınlığa çıkaran milli irade, geleceği çok daha güzel bir şekilde inşa edecektir.”

Konuşmanın ardından Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunu anlatan belgesel film izlendi.

Etkinliğe, Vali Ali Yerlikaya, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ile beraberindekiler ve vatandaşlar katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here