Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sporcu Yetiştiriyor

Sosyal belediyeciliğin yanı sıra sportif faaliyetlere de önem veren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, özellikle salon sporlarında birçok başarıya imza attı. Bünyesinde bulundurduğu 6 salon takımı ile bir şampiyonluk yaşarken; birçok sporcusuyla ulusal ve uluslararası yarışmalarda başarı elde etti.

Süper Lig’de Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, yine Süper Lig’de Hokey Takımı, Bölgesel Amatör Lig’de Basketbol Takımı, Teakwando, Karate ve Atletizm takımları ile birçok başarı elde yakalayan Büyükşehir Belediyesi, bu takımlarda yüzlerce sporcu de yetiştirdi.

Spor Şube Müdürlüğü koordinesinde bulunan takımlar ile salon sporlarında birçok sporcuya öncülük eden Büyükşehir Belediyesi, bu sporcular ile ulusal ve uluslararası yarışmalarda birçok kupa ve madalyalar kazandı.

Amatör takımlara da malzeme yardımında bulunan Büyükşehir Belediyesi son 3 yıl içinde 51 etkinlikte 146 bin kişiye hizmet verdi.

Merkez ve taşra ilçelerindeki okullara da spor malzemesi yardımında bulunan Büyükşehir Belediyesi, Karacaoğlu, Mevlana, Bey Mahalesi’nde halı saha yaptırırken, Şehreküstü Mahallesi’nde ‘Talat Özkarslı Spor Salonu’ yaptırdı.

Büyükşehir Gaziantepspor Kulübü bünyesinde bulunan engelli sandalye basketbol, hokey takımı, basketbol takımı, teakwando, karate, ve atletizm takımlarıyla milli sporcular yetiştiren Büyükşehir Gaziantepspor Kulübü, Romanya, Bulgaristan, İngiltere, Galler, Katar ve Brezilya gibi ülkelerde Türkiye’yi temsil ederek önemli başarılar yakaladı.

BİREYSELDE TÜRKİYE VE DÜNYA ŞAMPİYONLARI ÇIKARDI

Kros Ligi’nde Türkiye’de 1.’lik ve 3’lük elde eden Tekin Yalçın, 2016 yılında Bulgaristan’da yapılan Balkan Dağ Koşusu’nda 3’lük elde etti.

Görme Engelli Milli Sporcu Öznur Alumur ile katıldığı IPS Avrupa Şampiyonası büyükler kategorisinde İngiletere’de Avrupa 1’cisi oldu. Yine IPS Avrupa ve Dünya Şampiyonaları’nda Katar’da Dünya üçüncüsü olan Alumur, 2016 Brezilya/Rio Paralimpik Oyunları’nda Türkiye’yi temsil etti. Alumur, burada bin 500 metre finallerinde 5’ci oldu.

Yine Kros Ligi’nde 4X100 metrede ve 4X400 metrede Türkiye 1’liği ve 2’liği elde eden Metin Yalçın’ın yanı sıra salon şampiyonasında da Abdurrahman Almehmet Aldandan ile 4X400 metrede Türkiye şampiyonluğunu yakaladı.

Karate’de 2015 yılında genç bayanlarda Türkiye şampiyonu olan Esra Karabağ, 2016 genç erkeklerde Türkiye 2’cisi olan Recep Göz, 2016 ümitlerde Türkiye 3’cüsü olan Eren Akkurt, U14’de Türkiye şampiyonu olan Neslihan Çelem ile Hatice Kılıç Büyükşehir Gaziantepspor Kulübü’nün başarılı sporcuları oldular.

“KURTULUŞ KOŞUSUNA” REKOR KATILIM

Her yıl Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluş yılı dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen “Gaziantep Kurtuluş Koşusu”na binlerce sporcu katılıyor.

Son 2 yıldaki “Kurtuluş Koşusu” yarışmalarına bugüne kadar en yüksek rakama ulaşıldı. Rekor sayılabilecek bu koşuya 28 bin 100 kişi katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here