Guinness Rekorlar Kitabına Giren Deney

BEBKA

Bilimi 7’den 70’e herkese sevdirmek, çocuklara eğlenerek öğrenme imkanı oluşturacak bir platform sağlamak amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BEBKA tarafından Türk Hava Yolları’nın isim sponsorluğunu yaptığı 6.Bursa Bilim Şenliği, bu yıl TÜYAP Fuar Alanı’nda gerçekleştirildi.

 
Şenlik kapsamında daha önce 2900 kişiyle Avustralya’ya ait olan bilimsel deney rekoru da 3417 kişinin 42 dakika süren deneyi ile Bursa’ya kazandırıldı. Bu rekorla Bursa ve Türkiye, Guinness Rekorlar Kitabına girmiş oldu. Ana teması “Enerji Verimliliği” olan şenlik boyunca 78 farklı atölye alanında 150’den farklı atölye içerisinde 74 bin 823 atölye çalışması gerçekleştirildi.

 
Gaziantep Ekolojik Bina’nın da yer aldığı Bursa Bilim Şenliği’nde bina büyük ilgi gördü. Binanın Türkiye’de ilk ve tek olması özelliğiyle ve yapılan atölye çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çekti.

 
Şenlik boyunca 5000 kişiye tanıtım ve bilgilendirme 2590 kişiye atölye çalışmaları yapıldı.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve 2014 yılından bu yana faaliyette olan Gaziantep Ekolojik Bina‘da enerji ve su verimliliği, yenilenebilir enerji kaynakları, geri dönüşüm ve çevre duyarlılığı konusunda tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri düzenleniyor.

 
Bu çalışmalar anaokulundan üniversite öğrencisine kadar her yaş grubuna yönelik farklı sunumlar, filmler ve atölye çalışmaları ile destekleniyor. Yapılan atölye çalışmaları sayesinde katılımcılar keşfederek, deneyerek öğreniyor ve akılda kalıcı olması sağlanıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here