Araban Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Araban, sadece kendi kaderini çizen değil, tüm bir milletin kaderini çizen kahraman halkın diyarlarındandır, Gaziantep’e bağlı Araban ilçesi. Belki de tüm umutların tükendiği Umudun yeniden yükseldiği yerdir Araban. Sömürgeci Fransızların Ulu Önder Atatürk’ün Çanakkale savaşında “Geldikleri gibi Giderler” dediği gibi geldikleri gibi gönderildiği topraklardır. Ulusal direnişin dirilişin beşiklerindendir, Araban. Tarihi kökenleri çok eskiye dayanan Araban’ın her taşında tarihinin izini rastlamak mümkündür.

Araban’da yapılan araştırmalar Araban’ın tarihin milattan önce 3000’e kadar uzandığını göstermektedir. Mezopotamya bölgesinde geçiş noktasında bulunması, Bir çok devlet için yerleşim alanı olmasını sağlamıştır. Araban çok sayıda devlet ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır.Kökenleri Antik Çağa kadar dayanan Araban, Bir çok Antik Çağ devleri için yerleşim yeri olduğu gibi Selçuklara, Memlüklülere, Dulkadiroğularına ve Osmanlı İmparatorluğu’na da yurt olmuştur. Stratejik bir konumda bulunan Araban, Akdeniz bölgesi ile Güneydoğu Anadolu bölgesinin birleşim noktasındır. Bunların yanı sıra Anadolu’yu Mezopotamya ve Mısır’a bağlayan kilit bir noktada yer almaktadır. Araban,Gaziantep ilçelerinin arasında konum olarak en dikkatçilerinden biridir.

Araban Nüfusu
Araban Gaziantep’in diğer ilçelerine göre çok da kalabalık olmayan ilçelerindendir. Son yapılan nüfus sayımına göre 31.867’dir. Gaziantep’in genelinden karşımıza çıkan etnik yapı Araban’da da karşımıza çıkmaktadır. Bir çok etnik yapıdan insanları içerisinde barındıran Araban’da Türkler ve Kürtler yoğunlukta yaşamaktadır. İnanç olarak da çeşitlikleri bir arada yaşatan Araban’da Suni, Alevi, Süryani gibi farklı mezheplerden kişiler çok güzel bir mozaiğin parçalarıdır. Yöre insanı yoğun olarak geçimini tarımdan sağlamaktadır. Bu bölgede en fazla pamuk mercimek arpa ve buğday yetiştirilmektedir.

Araban Tarihi Yerleri
Tarihi milattan önce 3000’li yıllara dayanan Araban için höyük cenneti demek çok da abartı olmayacaktır. Bir çok medeniyet için yerleşim yeri olan Araban’da çok fazla tarihi yapıya ve kalıntılara rastlamak mümkün. Araban tam anlamıyla Arkeologlar için keşif alanı. Araban Arkeoloji için çok önemli yere sahip . Çok sayıda mezar ve höyük bulunmaktadır bunların en önemlileri şunlardır: Araban Höyüğü ve Kalesi, Hisar Anıt Mezarı, Elif Anıt Mezarı, Hasanoğlu Anıt Mezarı Lahit mezar, Kemerli Kaya mezarı, Başpınar Höyüğü, Aşağıkaravaiz Höyüğü’dür. Tüm bu mezarlık ve höyüklerin içerisinde gezinmek ve Yaşanan çok sayıda savaşın tanığı olmasına imkan verecektir. Tarihinin içerisinde gezimli bir yolculuk etmiş olacaksınız. Birinden özel kareleri ölümsüzleştirme imkanı bulup, insanlık tarihini yakından inceleme şansı bulacaksınız. Araban’a gittiğinizde bazen kendinizi Antik Çağ’ın ortasında bazen kendinizi Selçukların yaptığı bir savaşta, bazen Orta Çağ’da bir icadın icat edilişine tanık olurken bulacaksınız.

Araban Gezilecek Görülecek Yerler
Her adım attığınız yerde tarihinin izlerini göreceğiniz Araban’da gezilecek yerlerin en önemlisi Septemus Sevrenus köprüsü’dür. Karasu Irmağı üzerine inşa edilmiş olan köprüye halk Sultan Murat köprüsü adını vermiş. Karasu Irmağının manzarasına karşı bir çay içmek çok büyük bir keyif verecektir. Köprü mimarisi ile sizi büyüleyecektir. Köprünün üzerinden eşsiz manzaraların fotoğraflarını çekebilirsiniz. Karasu sizin muhteşem huzur kaynağı olacaktır. Av yasağı ile ilgili sorunun olmadığı bir dönemde Araban’a yolunuz düşerse balık avlamakta sizin hoş vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Yorucu iş temposu hepimizi yoruyor, hatta yıpranıyoruz. Köprüde karasu Irmak’ın etrafında stres atmak, hayattan uzaklaşmak size çok iyi gelecektir. Karasu Irmak’ın akışını izlerken ve suyun sesini dinlerken gözünüzü kapatıp uzak diyarlara gidebilirsiniz. Karasu Irmak’ın eşsiz manzarası sanatçı ruhunuzu da harekete geçirecektir. Bu doğanın bize sunduğu armağanı resme dökebilirsiniz, belki yeni hikayeniz için giriş yazabilirsiniz, belki çok güzel bir şiirin ilk dizelerini burada yazabilirsiniz. Tatili, deniz ve kumdan ziyade doğa ile baş başa kalma imkanı olarak değerlendiren gezginlerin, geldikten sonra vazgeçemeyeceği ve sık sık gelmek isteyecekleri özel bir adres.

Araban Yöresel Yemekleri
Tarihin içerisinde yolculuk etmek, höyükleri ve mezarlıkları gezmek ve Karasu Irmak’ın iştah açan manzarası sizi acıktıracaktır. Keyif dolu, bu hoş gezintiyi güzel bir yemekle taçlandırmak gerekir. İşte tam da bunun için en doğru yerlerden birindesiniz. Türkiye’nin en özel mutfaklarından biri olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi mutfağı sizi bekliyor. Yemek lezzeti işi el işidir bir o kadar kültür çeşitliği işidir. Bu kadar medeniyetin yaşadığı bu yörede çok çeşitli bir yemek kültürü ile karşılaşacaksınız. Sadece köfte çeşitleri bile saymakla bitmez. İşte yörenin en önde gelen yemekleri Yuvalama, içli köfte, kebabın aklınıza gelebilecek tüm çeşitleri özellikle de patlıcan kebabı, dövme yoğurt çorbası ve daha niceleri. Ve dünyaca ünlü baklavaları sizi bekliyor.

Araban’nın mahalleleri
Akkoç Mahallesi, Altınpınar Mahallesi, Aşağıkaravaiz Mahallesi, Aşağıyufkalı Mahallesi, Bağlıca Mahallesi, Başpınar Mahallesi, Beydili Mahallesi, Çiftekoz Mahallesi, Dağdancık Mahallesi, Doğan Mahallesi, Dumlupınar Mahallesi, Elif Mahallesi, Emirhaydar Mahallesi, Erenbağ Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Eskialtıntaş Mahallesi, Fakılı Mahallesi, Fevzi Çakmak Mahallesi, Fıstıklıdağ Mahallesi, Gelinbuğday Mahallesi, Gökçepayam Mahallesi, Güllüce Mahallesi, Gümüşpınar Mahallesi, Güzey Mahallesi, Hasanoğlu Mahallesi, Hisar Mahallesi, Kale Mahallesi, Karababa Mahallesi, Karacaören Mahallesi, Köklüce Mahallesi, Körhacıobası Mahallesi, Küçüklü Mahallesi, Mehmet Gökçek Mahallesi, Muratlı Mahallesi, Nurettin Mahallesi, Sarıkaya Mahallesi, Sarıtepe Mahallesi, Tarlabaşı Mahallesi, Taşdeğirmen Mahallesi, Turgut Özal Mahallesi, Yaylacık Mahallesi, Yeni Altıntaş Mahallesi, Yeşilova Mahallesi, Yolveren Mahallesi, Yukarıkaravaiz Mahallesi, Yukarıyufkalı Mahallesi, Ziyaret Mahallesi
 
Yukarı