İslahiye Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
İslahiye, “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğruna ölen varsa vatandır” Mithat Cemal Kuntay’ın bu dizeleri en iyi kanıtlayan vatan toplarından biridir İslahiye. İslahiye’ye girer girmez kahramanlık türkülerini adeta duyarsınız. Göğsünüz kabarır, ne kadar şanlı bir tarihe sahip olduğunu bir kere daha hissedersiniz. Sadece kendini esaretten kurtaran değil, tüm yurdu esaretten kurtaran kahraman nesil topraklarıdır İslahiye. İslahiye diyarında gezdikçe fark edecek, Aziz milletin şanlı Türk Ordusu ile bir kez daha gurur duyacaksınız. Kurtuluş mücadelesinde vatanı Fransızlara karşı korkusuzca savunan kanının son damlasına kadar savaşan İslahiye halkı adını Türk tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başarmıştır. İslahiye Gaziantep’in bir ilçesi olması rağmen Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Hal böyle olunca İslahiye’de Akdeniz iklimin daha yoğun olarak yaşanmaktadır.

Yazları kurak sıcak Kışları ise diğer Gaziantep ilçelerine göre daha ılık ama bol yağışlı geçmektedir. İklimin bu şekilde olması bölgede yetiştirilen tarım üründe değişikliğe neden olmuştur. Gaziantep’in genelinde yetişen mercimek pamuk buğday arpa gibi tarımın ürünlerin yetişmesinin yanı sıra İslahiye’de üzüm de yetişmektedir. Hatta o kadar iyi derecede yetiştirilmektedir ki üzüm festivali bile yapılmaktadır. Festival boyunca İslahiye’de renkli günlerin yaşanması sağlamaktadır ve bu festival ciddi katılım sağlamaktadır. Turizm olarak ciddi katıların olduğu festival ile birlikte İslahiye halkına ekonomik katkı da sağlamaktadır. Gaziantep’in bir ilçesi olan ama Akdeniz bölgesinde yer alan İslahiye’yi daha yakından tanıyalım daha fazla detayı sizlerle paylaşalım.

İslahiye Nüfus
İslahiye’nin nüfusu son yapılan nüfus sayımına göre 65 bin’dir. Gaziantep’in diğer ilçelerinde olduğu çok etnik grupları bir arada toplamaya başarmıştır. Türk, Kürt, Acem, Arap Türkmen,Y örüklerden oluşmaktadır. Tam anlamıyla Türkiye tablosu çizmektedir. Çok farklı kültürleri bir arada barındırmaktadır. Kültürel zenginliği yaşamın her alanına sirayet ettiğini görüyoruz. İslahiye sokaklarında gezmeye başladığınızda daha yoğun bir şekilde fark edeceksiniz. Bazen bol kesim şalvarlı erkekleri, bazen yöresel kıyafetleri ile kadınları bazen modern giyimleri gençleri göreceksiniz. Küçük dükkanlarında illaki otantik yapıda eşyaları, duvarlarında geyik figürlerin bulunduğu kilimleri göreceksiniz. İçinizden geçireceksiniz işte yurdum insanı işte benim güzel Anadolu’mun güzel yurdu İslahiye.

İslahiye Tarihi Yerleri
İslahiye sizi tarihi yeniden keşif etmeyi, insanlık tarihi yerinde yaşamaya davet ediyor. Tarihi yerlerinin en önemlilerinden biri Tilmen Höyük Arkeoloji Park’ı kökenleri Orta Tunç Çağına dayanan bölge tam anlamı ile insanlık tarihini yeniden yaşama imkanı veriyor. Tarihin gizemli büyüsüne kapılacaksınız. İnsanlığın bugünkü gelişmişliğine daha çok şaşıracaksınız. 2007 yılında hizmete açılan parkı gezdikçe keşif edecek, keşif etmenin hazzını yaşayacaksınız. Ulaşılan veriler gerçekten sizi şaşkına çevirecek. Tarihin içerinde gezinmenin size belki de ilk çağlara götürecek. İnsanlığın ilkel hayattan modern hayata yolculuğuna tanık olacaksınız. İslahiye ilçesinde tarihi içerisinde gezinmeye tarihin içerinde yolculuğa devam ediyoruz. Cıncıklı Ören yeri Amanos Dağı’nın eteklerinde yer alan bölge tarihi olduğu kadar muhteşem bir doğa manzarasına sahiptir. Mozaik taş görüntüsünden dolayı yerel halk Cıncıklı ismin vermiş. İslahiye’ye geldiğiniz de hem tarihi izleri buluşmak hem de doğal manzaranın keyfine varmak için muhakkak gezilmesi adreslerden biridir. İslahiye’de tarihi yolculuğumuza devam ediyoruz. Bu tarihi duraklarımızdan en önemlilerinden birinde mola veriyoruz Taşlıgeçit Arkeoloji Parkı’nda bir soluk alıyoruz. Bu durakta milat önce 2000 yıllara gidiyor, tarihinin derinliklerine dalıyoruz. Burada saray kalıntılarına sur yapılarına elit ailelere ait evlerin izlerine rastlıyoruz. 2010 yılında hizmete açılan bu park ziyaretlerini bekliyor.

İslahiye Gezilecek Görülecek Yerler
Gaziantep’in bir çok ilçesinde olduğu gibi otantik çarşılarında gezebilirsiniz. El yapımı ürünlerden alabilirsiniz, sevdiklerinizi sevindirebilirsiniz. Bakırdan yapma cezveler, ve benzeri ürünler dikkatinizi çekecektir. Dükkanlarda yöresel kıyafetler bulabilirsiniz. Bir Düğün hazırlığında iseniz, bir kına gecesi için eşi benzerine başka yerde rastlayamayacağınız kıyafetlere sahip olabilirsiniz. Göz kamaştırıcı tepeden tırnağa kültür kokan giysilerle kendiniz çok özel hissedebilirsiniz. İslahiye’ye geldiğinizde muhakkak uğranması gereken adreslerden birisi de Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi’dir. Açık hava müzesi haline getirilen bu alanda Milattan önce 2000’li yıllardan bugüne kadar ortaya koyulan heykelleri ve taş yapıları göreceksiniz.

İslahiye Yöresel Lezzetler
Acının ve bin bir çeşit baharatın diyarıdır İslahiye. Yemeklerindeki eşsiz lezzet de belki de buradan gelmektedir. Gaziantep yemek konusunda çok zengin illerin başında gelmektedir. Gaziantep’in zengin mutfağı İslahiye’de de karşımıza çıkmaktadır. İçli köfte yuvalama,Kebap çeşitleri ve meşhur patlıcan kebabı. Dünyaca ünlü baklavadan tatmadan İslahiye’den gitmeyin.
 
Yukarı