Karkamış Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Karkamış, “Nesil diyordun ya nesilmiş gerçek Bedrin Aslanları bu kadar şanlı idi” Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitleri için söylediği bu dize Karkamış’ın halkını ve Karkamış’ı anlatmak içinde kullanabilir. Evet Bedrin Aslanları Kurtuluş savaşında Fransızlara karşı da şanlı idi. Karkamış’ın kahraman halkı bu toprakları al kanları ile sulamıştır. Ve vermemiştir bir karış toprağını canı ortaya koymuştur, canını siper etmiş, püskürtmüştür Fransızları tabiri caiz ise Akdeniz’e dökmeyi başarmıştır.

Destanların diyarı olan Karkamış’ta sadece Kurtuluş mücadelesinin destanı değil, Gılgamış destanı da yazılmıştır. Adını da Sümerlilerin kralı Gılgamıştan almaktadır. Gılgamış değişe değişe bugünümüze Karkamış olarak gelmiştir. Gaziantep’in en stratejik konuma sahip ilçelerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Suriye ile Türkiye sınır kapılarını Karkamış İlçesinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Türkiye’nin en büyük nehirlerinden biri olan Fırat Irmak’ı bu böyle hayat vermektedir. Karkamış’ın su kaynakları açısından zengin olmasının sebebi Fırat’ın bir çok kolunun bu bölgeden geçmesidir. Bu da bölgede su sorunun yaşanmadığı anlamına gelmektedir. Tarım için çok verimli topraklara sahiptir Karkamış. Tarım alanında ilerlemeyi ve gelişmeyi başaran Karkamış’ta maalesef sanayi fazla gelişmemiştir.Tarım ürünleri ise Gaziantep’in genelinde hakim olan ürünlerdir.

Onların en önemli pul biber,mercimek pamuk, buğday ve arpadır. Karasal iklimin hakim olduğu bölge yazları kurak ve sıcaktır. Kışları soğuk ve bol yağışlıdır. Yazın kırk beş elli derecelere ulaşan hava sıcaklıkları hayatı zorlaştırmaktadır. Tüm bunlara rağmen tam bir kültür mozaiği olan Karkamış Köklü tarihi, doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini beklemektedir.

Karkamış Nüfus
Sanayinin çok fazla gelişmemiş olan ilçede nüfus yoğunlukla kırsal alanlara yerleşmiştir. Ekonomik faaliyetlerinin başında tarım ve hayvancılık gelmektedir. Türkmen ve Kürtlerinin ağırlıklı olduğu bölgede Kökenleri Arap ve Acem olan halkı da görmek mümkün. Nüfus olarak Gaziantep’in en az olan ilçelerinden biridir. Son yıllarda yapılan nüfus sayıma göre 9 bin civarındadır. Tabii Bu kadar nüfusunun az olmasını sebebi sanayinin yetersiz olması gösterilmektedir. Özellikle genç nüfusu şehir merkezine göç etmiştir. İlçe yüzölçümü olarak da en küçük ilçelerinde biridir. Yüz ölçümü 341 kilometrekaredir. Rakımı da diğer ilçelere düşüktür. Karkamış ilçesinin rakımı ise 365 metredir.Karkamış’a vardığınızda birinin kapısını çaldığınızda sizi boş çevirmeyecektir. Belki de bir yudum ekmeğini sizinle paylaşacaktır. Havası gibi sıcacık bir çay ikram edecektir. Bunu da bir borç bilmeyecektir. Kahraman yürekli halkı size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Karkamış Tarihi Yerleri
Tarihi kökenleri çok eskiye dayanan Karkamış’ta tarihin izlerine rastlamak mümkün. Hem de büyük bir kurtuluş mücadele verilmiş ilçede her adım da tarihin içerisinde yaşıyor hissine kapılırsınız. Her sokağında tarih kokusunu içinize çekersiniz, Bazen Ulu Önder Mustafa Kemal’in komutasında bir asker gibi hissedersiniz Bazen Süleyman Şah’ın askeri gibi hissedersiniz. Dünya tarihinin en önemli savaşlarının yapıldığı topraklarda insanlık tarihine tanık olursunuz. Tarihi yerlerinin en önemlilerinden biri Tarihi Karkamış Kalesi’dir. Hititler döneminde yapılan kale,düşman işgalinden korunmak için yaptırılmıştır. Bu kaleyi gezerken Bu büyük savaşların yaşama hissine kapılır belki de o savaşları yeniden yaşarsınız. Tam anlamı ile höyük cennetidir, Karkamış. Çok sayıda höyüğü gezersiniz, insanlığın olağan üstü gelişimine tanık olursunuz. Tarihi yeniden yaşarken, Doğanın da keyfine varırsınız. Tüm bu güzellikleri yaşarken ne kadar tarihe sahip olduğumuzun gurunu yaşar. İnsanlık tarihinde bilmediğiniz bilgilere sahip olursunuz.

Karkamış Gezilecek Görülecek yerleri
Gaziantep’in en küçük ilçelerinden bir olan Karkamış doğasıyla baş başa kalmak inanılmaz bir huzur verecektir. Türkülere konu olan Fırat Irmak’ın kenarında gezinmek size muhteşem bir haz yaşatacaktır. Günlük telaşlardan yorulanların kalabalık şehirden bıkmış olanların için harika bir tatil yapma şansıdır Karkamış. Tarihi Karkamış Tren Garı Karkamış’ta görülmesi yerlerin başında geliyor.Fırat Irmağı’nın yurdu terk ediği yerde bulunan tren garı Türkiye ve Suriye arasında çok önemli bir geçiş noktasındadır. Bizim türkülerimizin en önemli figürlerinden biridir tren. Düşünmeye başlayacaksınız, ne vedalar ne hüzünlere ne sevinçler sahne olmuştur, bu tren garı birileri için umudun bitiği yer olurken birileri için umutların tazelendiği yer olmuştur. Nice askerler burada veda etmiştir, Ana ve babalarına. Çok tarihi bir gar olduğu içinde bir çok hikayenin başladığı yer olmuştur. Belki de bir çok hikayenin bittiği yer olmuştur. Ve çok kez trenin acı sesi duyulmuştur. Bazıları için sevinç haberleri getiren kara trenler bazıları için de acı haberler getirmiştir. Sesi duyuyor musunuz? Bu siren sizi için Tarihi Karkamış Tren Garı sizi bekliyor.

Karkamış Yöresel Lezzetler
Karkamış’a geldiğinizde bu yemekleri yediğinizde bir daha bir daha gelmek isteyeceksiniz Yuvalaması içli köftesi Türkmenlerin eşsiz lezzetleri sizi bekliyor. Onlar ise şunlardır; Balık tamdırması şişlik ve Türkmen pilavı…
 
Yukarı