Nurdağı Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Nurdağı, Bir il düşünün ki adını bile yaptığı kahramanlıktan alsın, yazın sıcağı ile kavursun acısı ağzınızı yaksın, yürekten gülümseyen halkı ile gönüllerden unutulmaz bir tat bıraksın. Çok düşünmeyin ütopik bir yerden şehirden bahsetmiyoruz. Güneydoğu Anadolu bölgesi incisi Gaziantep’ten bahsediyoruz. Önce Gaziantep’ten bahsettim ki ilçelerine giden yol tabii ki şehir merkezinden geçer. Gaziantep’i anlayalım ve biraz olsun tanıyalım ki bu yiğitler diyarını tüm ilçeleri ile anlatmak, anlatırken yaşatmak daha kolay olsun. Şanlı Gaziantep ilinin altıncı büyük ilçesi olan Nurdağı ilk medeniyetlerin doğduğu Mezopotamya-Akdeniz geçidi üzerinde bulunduğu için, doğuyla Batıyı birleştiren, birçok ırkın, dilin, dinin, görüşün Bir arada kardeşçe yaşadığı bir ilçedir. Son yapılan kazılardan edinilen bulgulara göre ilk insanların buradan göçlerine başladıkları ve bu geçidi bir ticaret yolu olarak kullanmaları, burayı ziyaret eden her bireyin kendisini adeta eski çağlarda hissetmesine imkan sağlar. Hatta ve hatta yaşamış tarihi bizzat görme imkanınız da vardır bu küçük ilçede öyle ki Sam’al zincirli Kralı Barrakip (İÖ.732–725)’in Hiyeroglif ile yazılmış bir mührünü ve çok önemli bir yazıtına ilçeye bağlı Karaburçlu köyünde çok iyi şartlarda korunduğu için o günkü şartlarına en yakın haline rast gelebilirsiniz. Sizde eğer TAG yolu olarak bilinen Tarsus Adana Gaziantep yolundaysanız ve Türkiye’nin en büyük Avrupa’nın ise ikinci en büyük viyadükü olarak göz dolduran Atatürk viyadüküne rast geldiyseniz, bilin ki Nurdağı’ndasınız. Tam bir kesişim noktasında bulunan Nurdağı hiçbir zorluk çekmeden kendinizi bu küçük ilçenin merkezinde buluveriyorsunuz.

Nurdağı Nüfusu
Gaziantep’in neredeyse tüm ilçelerinde karşımıza çıkan tablo Nurdağı’nda karşımızda Türkiye’nin neredeyse tüm renkleri bir arada yaşıyor bu ilçede Türk’ü Kürt’ü Arap’ı Acem’i Yörük’ü Türkmeni… Tarih boyu en verimli topraklar olarak anılan bir bölge üzerine kurulduğundan dolayı Nurdağı’nın temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Hayvancılık sektöründe özellikle büyük baş hayvanlar seçilmiştir. Özellikle krom madeni bakımından da zengin olan bu ilçe de maden sektörü de önemli bir gelir kaynağıdır. Son yapılan 2015 sayımına göre 37.977 kişinin barındığı Nurdağı’nda İlçe ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. İlçede yetiştirilen pamuk, buğday, şeker pancarı ve kırmızı biber ilçe ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.

Nurdağı Tarihi yerleri
İl merkezine 69 kilometre uzaklıkta bulunan E-24 karayolu üstünde yer alan, kavşak hizasında düz bir ova üzerinde bulunan Nurdağı, ilçe merkezinden çok köylerinde bulunan anıt mezarlar, kral yolları ve lahitlerle dikkat çeker. Tam bir medeniyetler eşiğinde bulunan Nurdağı’nda orman içerisinde yürürken rastlayacağınız en ufak bir taş bile bir höyüğün kalıntıları olabilir. İlçe merkezine sadece 5km uzaklıktaki Hz Ukkaşe türbesi uğramanız gereken en önemli duraklardan biri olarak karşımıza çıkıyor ; Cennetle müjdelenen kişilerden biri Hz Ukkaşe (r.a.) çok ünlü bir sahabedir. Öyle ki Hz Muhammed kendisinden “kim cennetteki bir arkadaşımı görmek isterse bu tepeye baksın..” diyerek Hz Ukkaşe’nin türbesi bulunduğu tepeyi göstermiştir. Gerek kafileler halinde gerekse bireysel olarak bu türbe ziyarete açıktır. Sizde bu türbeyi ziyaret ederek önünde düzenlenen hayır yemeklerine katılabilir, halkın kendi ağzından Hz Ukkaşe efsanelerini dinleyebilirsiniz.

Nurdağı Gezilecek yerler
İlçe merkezinde ise halkın piknik yapıp, dinlenebileceği. belediye tarafından yaptırılan Kullar mesire yeri vardır. Sıcak yaz günlerinde nefes alabileceğiniz bu piknik alanında Nurdağı’nın meşhur etlerinin lezzetine varırken tarihi dokusu ve manzarasıyla büyüleneceksiniz.

Nurdağı Yöresel yemekler
Bazı yörelerin yemeklerinin kokusu sizi neredeyse kilometrelerce öteden çağırır. Siz de dayanamaz koşar adım gidersiniz. Nurdağı’nın yemekleri için bunu yaşarsınız. Gaziantep’in genelinde olduğu çok zengin mutfağa sahiptir Nurdağı Hayvancılığı ve tarımıyla meşhur Nurdağı’nda tabiî ki yemek yemek bir ayrıcalıktır.Bu ayrıcalığı tatmak için de çok lüks mekanlara gitmek zorun değilsiniz. Her biri farklı bir tat ile meşhur küçük lokantalarında hem Gaziantep iline hem Nurdağı’na has lezzetler sizi bekliyor olacak. Özellikle yaz dolması ve Ali nazik kebabını bir de Nurdağı’nda denemelisiniz. Nurdağı’nın eşsiz lezzetlerinin kaynağı elbette kırmızı pul biberde saklı, Türkiye ihtiyacının hemen hemen yarısını karşılayan bu ilçede biberler doğal olarak üretilir, kurutulur ve afiyetle tüketilir. Eğer sizinde acıyla aranız iyi ise mutlaka Nurdağı’na uğramalı ve bu kırmızı pul biberli yemeklerden tatmalısınız.
 
Yukarı