Oğuzeli Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Oğuzeli, Yazın sıcağı teninizi kavuruyor, Sacır suyu ile yüzünü yıkıyor ferahlıyorsanız, şehrin yorucu ve kirliğinden uzaklaştıysanız, doğal güzellikleri ile huzur buluyorsanız kesinlikle Oğuzeli’ndesiniz demektir. Oğuzeli, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin son yıllarda çok önemli atılımlar yapmış. Türkiye’de özellikle kültür turizmde her geçen gün daha iyi yere gelen Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin incisi olarak kabul edilen Gaziantep’in güneydoğusunda sacır suyunun kenarında kurulmuş ilçesidir. Oğuzeli’nin tarihine baktığımızda köklerinin milattan önce 3000 yıllarına dayandığını göreceğiz. Tarihi kökenleri bu kadar eskiye dayandığı için de çok sayıda medeniyetin buraya yerleşmiş olması çok doğal bir süreç haline geliyor. Kimler yok ki bu doğal güzelliğine sahip topraklara yerleşenlerinin arasında Asurlar Hititler medler Sasaniler Bizans imparatorluğu gibi tarihte önemli rol oynayan devletler hepsi buraya yerleşmiş. Oğuzeli’nin eski adı ise Büyükkızılhisar’dır. Kaynaklara bakıldığında bu isimle anılmasının mantıklı bir sebebi var. Bu isimin nedenini şu şekilde açıklayabiliriz; Bu ilçeye ilk yerleşenlerin bu bölgede yaygın olarak bulunan kızıl topraklardan hisar şeklinde yapılar yapmasından dolayı bu bölge ilk önce Büyükkızılhisar adı ile anılmıştır. Oğuzeli adını nereden aldığını da kaynaklar bu bölgeye yerleşen ailelerin isminden kaynaklandığını dile getiriyor. Türk boylarının en kalabalık ve en çok kollardan oluşan boyunun oğuz boyları olduğunu göz önünde bulundurursak. Bu bölgeye Oğuzeli denmesini anlamak çok da zor olmayacaktır.

Oğuzeli Nüfus
Oğuzeli ilçesi 474 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahiptir. Son yapılan nüfus sayımına göre Oğuzeli’nin nüfusu 29 bin 662’dir Diğer Gaziantep ilçelerinde olduğu gibi Türk, Kürt, Acem, Arap halklarının bir arada yaşadığını görmekteyiz. Tabii farklı ırklardan insanlarının bir arada yaşadığı bu topraklarda Türkmen ve Yörüklerinin yoğunda olduğunu söylemek mümkün. Bölgenin ekonomik faaliyetlerine baktığımızda Tarım ve Hayvancılık. Sacır suyunun bereketi arttırdığı bu topraklarda yoğun olarak yetiştirilen tarım ürünleri şunlar: buğday,Mısır,mercimek,acur,patlıcan,domatestir. Tabii sadece bunlarla ile sınırlı değildir. Meyve yetiştiriciliğinde de önemli bir yere sahiptir. Nar Oğuzeli ilçesinin simgesi haline gelen meyvedir hatta nar festivali de yapılmaktadır. Narın yanı sıra üzüm Antep fıstığı zeytin badem gibi ürünlerde yetiştirilmektedir.Bu bereketli toprakların ürünlerini de yeme keyfine de Oğuzeli’ne gelerek varabilirsiniz.

Oğuzeli Tarihi yerler
Tarihi Milattan önce 3000 yılına dayanan Oğuzeli’nin bir çok medeniyetin tarihi katıntı bıraktığını söylemek mümkün. Tabii bu kadar köklü tarihe sahip olan Oğuzeli çok sayıda savaş görmüştür. Tarihi eserlerin çoğunun sadece kalıntılarının kaldığını görmekteyiz. Bu tahribata rağmen ayakta kalmayı başaran tarihi yerlerin başında Tilbaşar kalesi gelmektedir. Tilbaşar kalesi tilbaşar höyüğünün üzerine inşa edilmiştir. Türk Haçlı savaşları bu alanda da yapılmıştır. Bu savaşlarının sonunda geriye kalın surlar kalmıştır. Surların bulunduğu bölgenin her taşında tarihin izini taşıdığı için görülmeye değer yerlerin başında gelmektedir. Yüksek bir alan olduğundan Oğuzeli ilçesinin kaleden görünüşü şahane bir manzara olarak karşımıza çıkmaktadır. Fotoğraf çekme meraklarını için de fotoğraf çekmek müthiş bir keyif haline gelecektir. Sadece fotoğraf merakları için değil gezmeyi seven herkes için doğa ve tarih ile buluşmak inanılmaz keyif verici olacaktır.

Oğuzeli Gezilecek Yerler
Oğuzeli ilçesi Türk Aşık Edebiyatının önemli esin kaynaklarından biri olmuştur. Karacaoğlan olarak nam salmış Aşık edebiyatının en önemli ozanlarından birinin dizelerinde sıkça yer almıştır. Bununla birlikte Oğuzeli’nin güzelliği dilden dile dolanmıştır. Halk edebiyatının önemli figürlerden biri olan Ezo Gelin bu topraklarda yaşamıştır. Oğuzeli ilçesin de Ezo Gelini anlatan müze turistlerin ilgisini çeken adreslerden biridir. Ezo Gelin Müzesine girdiğinizde Kültürel zenginlilerimizin farkına varacaksınız. Yörenin yaşam tarzı ile ilgili bilgi sahibi olacaksınız. Oğuzeli’ne geldiğinizde mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biri Karpuzatan mesire yeridir. Eşsiz doğa yerlerinden biri olan mesire alanında piknik keyfi eşsiz olacaktır. Farklı bir durum söz konusudur. Suyun içerisinde alabalık üretimi beklenirken aşırı sıcaktan dolayı kurbağa üretimi yapılmaktadır.Orta Camii Minaresi gezilecek yerlerin en önemlilerinden biridir. Kaynaklara göre Selçuklulardan kaldığı bilinmektedir.Tarihin izleri ile karşıya kalmak tarihi yeniden yaşamak hazzı verecektir.

Oğuzeli Yöresel Yemekler
Türkiye’de en zengin sofra hangi yöreye aittir denilse birçoğumuzun vereceği cevap Güneydoğu bölgesi olacaktır. Bu bölgenin kültürel zenginliğinden yemek çeşitliğe nasiplenmiştir. Özellikle Gaziantep mutfağının şöhreti sadece Türkiye’de değil tüm dünyaca bilinmektedir. Oğuzeli’nin yemek çeşitliği çok az yörede bulunacak cinstendir. İçli köftesi yuvalaması, kebap çeşitleri Gaziantep’in merkezinde ün kazansa da Oğuzeli İlçesi’nin meşhur lezzetleri içerisinde yer almaktadır.Oğuzeli’nin Gaziantep’in genelinde farklı kılan lezzeti ise bıldırcın etinden yapılan yemekleridir. Oğuzeli’ne geldiğinizde bıldırcın etinin lezzetine bakmadan gitmeyiniz
 
Yukarı