"’O’Nurla Onurlandık” Temalı Program Gerçekleşti

Antepli

Admin
Yetkili Kişi
#1
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gönüllü Kuruluşların iş birliğinde Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında Dursun Ali Erzincanlı ve Ömer Karaoğlu’nun katıldığı “’O’Nurla Onurlandık” temalı program, yoğun ilgi gördü.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül ve çok sayıda Gazianteplinin doldurduğu Şahinbey Spor Salonu, gelişiyle insanlığı onurlandıran, âlemlerin sevgilisi Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’i (SAV) andı.

program.JPG


Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan başkan Fatma Şahin, 1448 yıl önce annelerin gözleri önünde kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü bir çağın yaşandığını bildirerek, “Güçlünün haklı olduğu, adaletsizliğin en ağır şartlarda yaşandığı karanlık bir çağ vardı. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, çevresi tarafından güvenilir bir kişiydi bu nedenle de çevresindeki herkes onun sözüne ve davranışlarına inanır ve güvenirdi. O söylüyorsa doğrudur denilen bir kişinin Mekke Hakemliği beni çok etkilemiştir. Hz. Muhammed 35 yaşındayken sel felaketi yaşanmıştır ve bunun sonucunda da Kabe büyük zarar görmüştür ve tekrar eski temelleri üzerine yapılmıştır. Bu onarım esnasında sıra Hacer-i Esvet taşının yerine konulmasına gelmiştir ancak bu noktada bir anlaşmazlık çıkmıştır ve kabileler birbirine girecek hale gelmişlerdir. Bu durum üzerine Kureyş halkının ileri gelenlerinden birisi olan Ebu Ümeyye bin Mugire ‘Beni Şeybe kapısından Kabe’ye ilk giren kişiyi hakem olarak belirleyelim’ demiştir, bu düşünceyi herkes kabul etmiştir. Kapıdan içeri Hz. Muhammed’in girmesiyle herkes buna çok sevinmiştir ve onun hükmüne razı olduklarını dile getirmişlerdir. Hz. Muhammed’e olay anlatıldıktan sonra peygamber efendimiz bir örtü üzerine Hacer-i Esvet-i koymuştur. Orada bulunan tüm kabile reisleri beraberce örtüyü kaldırarak taşı kendi elleriyle yerleştirmişlerdir. Bunun sonucunda da sorun ortadan kalkmıştır ve kabileler arasında barış sağlanmıştır. İşte Allah’ın rahmet peygamberi budur.
 
Yukarı