Şahinbey Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Şahinbey, bastığınız her karış toprakta Kurtuluş savaşı ruhunu hissedeceğiniz, her an aziz neslimizle gurur duyacağınız, adını bağımsızlık mücadelesinden alan onurlu şehre Gaziantep’e onun kendi gibi kahraman ilçesi Şahinbey’e hoş geldiniz. Şahinbey ilçesi adını şanlı Türk tarihinin en önemli figürlerinden biri olan Kuva-yi Milliye komutanlarından Şahinbey’den almıştır. Şimdi Şahinbey’in derinliklerine inmeye başlayalım. Derinliklerine indikçe birbirinden özel adresleri, güzellikleri keşif edelim. Beraber keşif etmenin keyfine varalım nüfus özelliklerinden gezilecek yerlerine, Gaziantep’e kadar gelince neden Şahinbey’e muhakkak uğranması gerektiğini anlayalım.

Şahinbey Lokasyon
Güneydoğu Anadolu’nun Paris’i olarak adlandırılan Şahinbey Gaziantep’in güneydoğusunda yer almaktadır. 932 kilometre karelik yüzölçümüne sahiptir. Bir çınar gibi köklü bir tarihe sahip olan Şahinbey’in tarihi milattan önce 4000 yıllarına kadar dayanmaktır. Asurlardan, Hititlere, Romalılardan Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu’na kadar bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Türkiye ortalamasının üstünde bir yüksekliğe sahip olan Şahinbey’in ortalama yüksekliği 1.496 metredir. Birbirinden güzel manzaraya sebep olan Sof Dağları ilçenin doğusunda yer almaktadır. Fotoğraf makinesinin deklanşörüne basmanın muhteşem bir keyif haline geleceği küçük küçük vadilere sahiptir. Yiğitlerin diyarı Şahinbey’i yakından tanıyalım.

Şahinbey Nüfusu
Türkiye’nin nüfus bakımından en kalabalık 3. İlçesi olan Şahinbey 2015 yılında yapılan nüfus sayımına göre 870 bin 493 kişidir. Şahinbey ilçesi tam bir medeniyet beşiğidir; Türkleri, Kürtleri, Acemleri, Arapları bir arada yaşamaktadır. Bu da ilçenin tam anlamıyla kültür mozaiği haline gelmesini sağlamıştır. Ebru sanatına benzeyen Şahinbey İlçesi bir çok rengi aynı kağıdın üstünde barındırıyor ve ortaya düğünlerinden giyim ve yaşam tarzlarına hatta lezzetlerine kadar farklı, rengarenk bir ilçe çıkıyor. Sıcak iklimin sıcak insanları burada geçimlerini küçük olarak nitelendirebileceğimiz sanayi ve tarımdan sağlamaktadır. Küçük atölyelerin dikkat çekiği Şahinbey’de el yapımı ürünler dikkat çekmektedir. İş hayatında aktif rol alanların çoğu erkek olmasına karşın, küçük atölyelerde, el yapımı ürünlerin satıldığı dükkanlarda kadınlarında çalıştığını görmek mümkün. İş hayatından bahsetmişken Çok sık bir şekilde karşımıza çıkan yöresel lezzetlerin sunulduğu işletmelerden bahsetmeden olmazdı. Koca yürekli yöre insanın nüfus özelliklerine dair çok daha fazlasını söylemek mümkün ama daha fazla bilgiye sahip olmak için gidip Şahinbey ilçesini ziyaret etmeli, esnafının ikram edeceği bir bardak çayı içmeli, hoş sohbet halkı ile sohbet etmeniz gerekir.

Şahinbey Tarihi yerler
Bir çok medeniyete sahip olan bir ilçenin tarihi mekanları olmazsa olmazıdır. Bunların en başta olanları anlatmaya çalışalım, Şahinbey’in tarihi içerisinde yolculuk edelim. Bu yolculuğumuzda ilk durağımız Bakırcılar Çarşısı ,Şahinbey’e geldiğinizde muhakkak uğranması gereken özel adreslerin başında geliyor.Tahmini olarak 500 yıllık olduğu düşünülen çarşı otantik yapısı ile dikkat çekiyor. El emeği göz nuru ürünleri gördüğünüzde gözünü alamayacaksınız. Baştan ayağa tarih kokan çarşının içersinde gezerken tarihin içerisinde seyahat eder gibi hissedeceksiniz. Belki de kendinizi Osmanlı döneminde yaşıyor gibi bile hissedebilirsiniz. Doğal baharat kokuları kaplayacak her yanınızı evinize dönerken bu baharatlardan almak isteyecek, yaptığınız yemeklerin lezzetine lezzet katmak isteyeceksiniz. El yapımı bakır eşyaları alıp evinizin dekorasyonuna otantik bir renk katmak isteyeceksiniz. Güler yüzlü hizmetin tam karşılığını Bakırcılar çarşısında bulacaksınız. Dumanı üstünde sıcacık çay içip çayın tadında sıcacık sohbet de edeceksiniz. Tüm samimiyeti ile gülümseyen esnafından alışveriş yapmak sizi gerçekten mutlu edecektir. Şahinbey’deki seyr-i seferimize, tarihin güzellikleri ile buluşmaya devam edelim. Gaziantep kalesi de Şahinbey’dedir. Bu kalenin yapım tarihi tam bilinmemektedir. Yapılan kazılarda Romalılar dönemine dair izlere rastlanmıştır. O dönemde gözlem yeri olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Gaziantep kalesi tüm ihtişamı ile ziyaretçilerini beklemektedir. Gaziantep kalesini gezdikten sonra görülmesi gereken adres ise Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi’dir. Bu müzede şanlı Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinde ne kadar zor günler geçirdiğine tanık olacaksınız. Şahinbey’de Gezilmesi gereken tarihi mekanların en önemlileri bunlardır.

Şahinbey Gezilecek yerler
Şahinbey İlçesi’nin gezilecek yerlerinin en başında Burç Ormanları geliyor. Yeşil ve kahvenin en güzel tonlarını bulacağınız Burç Ormanlarına Şahinbey’de nefes almak doğa ile buluşmak için muhakkak uğramak isteyeceksiniz. Bu alanda piknik yapıp, aileniz ile keyifli vakit geçirip, mangal yapmanın keyfine varabilirsiniz. Güneşi bol oksijeni bol alanda spor yapmak da ayrıca mutlu edecektir sizi. Şahinbey’de gezmeye birbirinden özel güzelliklere tanık olmaya devam ediyoruz.” Antep’in hamamları salınır külhanları” türküde bahsettiği gibi meşhurdur Gaziantep’in hamamları bu hamamların meşhur yanına en iyi şekilde tanık olacağınız “Hamam müzesi” de gezmeden olmaz. Türk kültüründe önemli yere sahip olan hamamların dününden bugününe tüm ayrıntıları kullanılan araçları, hamamların mimari yapıları ile ilgili tüm bilgileri bu müzede bulabilirsiniz. Şahinbey’de gezilip görülmesi gereken diğer bir yer ise Bedesten Alışveriş Merkezi bu merkezi gezip sevdiklerinize Şahinbey’in izlerini taşıyan hediyeler alabilirsiniz. Türkiye’nin ilk mutfak müzesi de Şahinbey’dedir. Türk mutfağının eşsiz lezzetlerini bu müzede tanıma şansını bulacaksınız, Türk mutfağının ne kadar zengin olduğunu bu müzede fark edeceksiniz.

Şahinbey Yöresel yemekler
Türk mutfağının en eşsiz lezzetlerini Şahinbey’de bulmak mümkün bunların en önemlileri Dövmeli alaca çorba, yoğurtlu dövme çorba karışık dolma patlıcan dolma, gibi çorba ve dolma çeşitlerini tadarken, zengin et yemeklerini de tadabilirsiniz onlarda beyran şeveydiz, pirpirim aşı. Ve hamur severler içinde muhteşem lezzetleri bulabilirsiniz; peynirli pide, şiş börek, omaçtır.Tadı damağınızda kalacak kebaplar;Kuşbaşı kebabı ,Patlıcan kebabı.Tüm Türkiye’de ün salmış köfteler:Yuvalama,içli köfte, Arap köftesi, sini köftedir. Bu kadar güzel yemekleri yedikten sonra üzerine tatlı yemeden olmaz, onlarda; Baklava fıstık sarması ve nişe helvası. Şahinbey’e geldiğinizde bu yemekleri yemeden gitmek isteyemeyecek, çok kez yemek içinde Şahinbey sıkça gelmek isteyeceksiniz.
 
Yukarı