Şehitkamil Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Şehitkamil, Kurtuluş savaşında, mücadelenin, direnişin, dirilişin beşiği olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en gözde en özel illerinden biridir Gaziantep. Yalnız il merkezi değil tüm ilçeleri ile Türkiye’nin en güzide illerinden biri olma özelliğe sahiptir. Her geçen gün ilerleyen, gelişmekte olan Gaziantep, son yıllarda gösterdiği atılımla Türkiye’nin önde gelen illeri arasında yer almaktadır. Tabii ki bu gelişmeyi Şehir merkezinde göstermemiş tüm ilçeleri ile birlikte sağlamıştır. Büyürken büyüten Gaziantep kendisi büyürken ilçelerini de büyümesini sağlamıştır. Gaziantep’in en gözde ilçelerinden biri de Şehitkamil’dir. Kurtuluş savaşlarında destan yazan Gaziantep. Gaziantep’in Şanlı Türk tarihine adını altın harflerle yazdıran ilçelerinden biri ise Şehitkamil’dir.

Şehitkamil adını en Milli mücadelenin unutulmaz kahramanlarından biri olan on dört yaşında şehit Mehmet Kamil’den almaktadır. Unutulmaz kahramanların toprağı olan Şehitkamil ilçesi Gaziantep’te Alleben deresinin kuzeyinde yer almaktadır. Şehitkamil ilçesi Yavuzeli, Nizip, pazarcık, Oğuzeli, Nur Dağı ilçeleri ile çevrilidir. Gaziantep’in yükseltisi en yüksek ilçelerinden biri olma özelliğe sahip olan Şehitkamil’in etrafında Sof Dağı Düllük dağı gibi dağlar yer almaktadır.Şehitkamil’in en önemli su kaynaklarından biri ise Alleben Deresi’dir. Diğer ilçelere göre yükseltisi fazla olan ilçede Tipik karasal iklimle ile Akdeniz iklimi özellikleri yoğun bir şekilde yaşanmaktadır, kışlar soğuk ve yağışlı geçerken yazları ise sıcak ve kurak geçmektedir.

Şehitkamil Nüfus
Gaziantep’in güzide ilçelerinden biri olan Şehitkamil ilçesi nüfus olarak kalabalık ilçelerinden biridir. Yüzölçümü 1.262 kilometre iken nüfusu ise son yapılan sayım ve ölçüme göre 762 bin çıvarındadır.Okuma yazma oranı olarak da iyi bir istatistikliğe sahip olan Şehitkamil ilçesi yüzde 97 oranında okur yazardır.Yöre insanı yoğunlukla ilçe merkezinde yaşamaktadır. Şehitkamil ilçesi geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Gaziantep’in genelinde Hakim olan etnik çeşitliği bu ilçede de görülmektedir. Yoğun olarak Türkler,Kürtler,Araplar,Acemler yaşamaktadır. Yörük ve Türkmenler de yoğunluk göstermektedir.Gaziantep’in genelinde gözüken kültür zenginliği Şehitkamil’de de kendini göstermektedir. Geniş bir kültür zenginliğine sahip olan Şehitkamil ilçesi, bu çeşitlilik yaşam alanlarına da yansımıştır. Giyim çeşitliğinden tutun da oyun çeşitliğine Türkülere kültüre dair her şeyde iz düşümünü görmek mümkündür.

Şehitkamil Tarihi Yerleri
Şehitkamil ilçesinde gezilecek tarihi yerlerin en önemlilerinden biri Ali Nacar Camii’dir. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan camii ulaşılabilen kaynaklara göre 1300’lü yılların sonlarında inşa edildi. Osmanlı İmparatorluğun kuruluş devrinin sonlarında hayata geçirilen camii turistler tarafından en çok dikkat çeken adreslerden biri. İnanların İbadet etmek için yoğun bir şekilde tercih edilen camii tarihi dokusu büyüleyici atmosferde ibadet etme şansı veriyor.Camii de yapılan restorasyonlar sayesinde bugün hala ayakta tüm ihtişamı ile ziyaretçilerini bekliyor. Diğer önemli tarihi yer ise Dülük Antik Kenti’dir. İpek yolunun üzerinde bulunması bu kenti o dönem için ticari önemde bir kent haline getirmiştir. Böylesine önemli bir ticaret alanı olması Roma döneminden beri önemini yitirmemiş olma özelliğine sahip olması Dülük Antik Kenti’ni önemli gezilmesi görülmesi gereken bir yer haline getiriyor. Dülük Antik Kenti’nin gizemli havasında bulunmak siz de gerçekten hoş bir haz bırakacaktır.

Şehitkamil Gezilecek Yerler
Tarihi bir çok güzelliklere sahip olan Şehitkamil ilçesi gezilip görülecek bir çok özel adrese de sahip. Şehitkamil İlçesi’nin gezilip görülecek yerlerinden biri Gaziantep Altın çarşıdır. Altın çarşını gezmek isteyecek,Gaziantep çarşılarının bir çoğunda olduğu gibi otantik havası ile büyüleneceksiniz.Altın ürünlerin bir çok çeşidini bulabileceğiniz çarşıdan muhakkak hediye almak isteyeceksiniz.Sadece alışveriş yapmazsınız bu çarşıda güler yüzlü esnafı ile sohbet edip İlçe hakkında bilgi alabilir, Belki de güzel dostlukların temellerini orada atabilirsiniz. Belki de bakır bir cezvede yapılmış bir fincan kahveyi esnaf size çok görmeyecektir, Bir yandan kahvenizi yudumlarken bir yandan da böylesi güzel bir çarşıda bulunmanın keyfine bakacaksınız. Diğer özel bir adres de Hasan Süzer Etnografya Müzesi’dir Müze girip tarihinin içerisinde yolculuk yapmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Şehitkamil Yöresel Yemekler
Güneydoğu Anadolu mutfağını tatmadan yemek yemiş sayılmazsınız. Yapıldığı yerden kilometrelerce öteye yayılan kokusu ile yemek şöleni sizi çağırıyor. Güneydoğu Anadolu bölgesinin kendine has mutfağı damağınızda doyumsuz bir lezzet bırakıyor.Gaziantep’e özgü yemeklerinin hepsini Şehitkamil’de de bulmak mümkün kebap çeşitleri özellikle patlıcan kebabı köfte çeşitleri özellikle de yuvalama ve içli köftesi vazgeçemeyeceğiniz lezzetlerin başında geliyor. Şehitkamil ilçesine geldiğinizde bu lezzetleri tatmadan buradan gitmeyin.
 
Yukarı