Yavuzeli Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Yavuzeli, Kahramanlığı, Yiğitliği, eşsiz mutfağı hamamları ile nam salan Güneydoğu Anadolu’nun gelişen, geliştikçe güzelleşen. Türkülere destanlara konu olan yaşanmışlıklardan adını alan Gaziantep’in belki de doğası en az tahribat gören ilçesidir Yavuzeli. İsmini nereden aldığını anlamak çok da zor değil. Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim bu diyarda konakladığı için Yavuz’un ili anlamına gelen. Yavuzeli adı verildiğini biliyoruz. İsimleri de Hayat kadar gerçek olan Gaziantep’teki tüm ilçeler neredeyse tarihindeki önemli kişi veya sülalelerden alması dikkat çeken ayrıntılardan biridir.Yavuzeli’nin eski adı ise cingifedir.

Bununla ilgili en yaygın görüş ise Ceneviz şehri olmasından dolayı bu isimle anıldığı bilinmektedir.Yavuzeli İlçesi diğer illere yakınlığından dolayı diğer Gaziantep ilçelerinden ayrıcalıkla halededir. Yavuzeli İlçesi Doğuda Şanlıurfa Kuzeybatısında Kahramanmaraş Güneyinde Nizip ilçesi ile çevrilidir. Bu durumda Yavuzeli’ni ticaret anlamında avantajlı konuma getirmiştir.Doğudaki Şanlıurfa ile olan sınırını Fırat Nehri belirlemektedir ki bu da hem su kaynağı olarak hem de doğal manzara zenginliğe sahip olmasını sağlamıştır.

Yavuzeli Nüfus
Gaziantep’in bu doğa harikası ilçesi Yavuzeli ilçesi Gaziantep’in nüfus yoğunluğu en az olan ilçelerinden biridir. Yüzölçümü 482 kilometrekare olan ilçenin ise son yapılan nüfus sayımına göre nüfusu 21bin’dir. Nüfusun büyük çoğunluğu kırsallarda yaşamaktır. Kırsalda yaşayan yöre insanı geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Sanayisi fazla gelişmemiş olmasından dolayı ilçeden merkeze göç çok yoğun bir şekilde yaşanmaktadır.Gaziantep’in genelinde görülen birçok ırktan, mezhepten insanı ile tam bir mozaik oluşturmaktadır. Türk Kürt Acem Arap Yörük Türkmen ile birlikte birçok etnik kimliği bir arada barındırmaktadır. Bunun sonucunda ise yaşamın tüm alanlarında karşımıza tüm renkleri ile muhteşem bir kültür zenginliği oluşmaktadır.Tüm Türkiye’nin renklerini Yavuzeli’nde görmek mümkün.Bazen davulu zurnayı sesini duyarken bazen zılgıtı bazen halay seslerini duyabilirsiniz. Düğünlerine gittiğinizde birinden farklı oyunları ile Düğünlerde özenle hazırlanmış dans gösterileri sunulduğu hissine kapılabilirsiniz.

Yavuzeli Tarihi Yerler
Yavuzeli’nin Tarihi yerlerinin en önemlilerinden biri Rum Kalesi’dir. Rum Kalesi’ni Gaziantep’teki diğer tarihi yerlerden ayıran özelliği doğa harikası ile tarihin nadir buluştuğu yerlerden biri olma özelliğidir. Rum kalesi Merzimen Çayı’nın Fırat Nehri ile kesiştiği bölgede bulunması bu bölgeyi tarihinden dolayı eşsiz bir şekilde gizlemli kılarken, Doğanın muhteşem buluşmasına tanık olmanızı sağlamaktadır.Bu tarihi atmosferde bulunanlar bu kareleri ölümsüzleştirmek isteyecektir. Tüm bunlarının yanı sıra burada gün batımı izlemek inanılmaz bir haz yaşatacaktır. Doğayı seven ve romantizme inanan çiftleri vazgeçemeyeceği adreslerden biri olacaktır.Antik dönemden günümüze kadar gelen Rum Kalesi Burayı ziyaret edenlerin damağından hiç gitmeyecek bir tat bırakacaktır.Gaziantep Dolmen mezarlıkları Yavuzeli’nin görülmeden geçilmeyecek ihtişamıyla dikkat çeken tarihi yapılardan biridir. Bu mezarların özeliliği yükseklikleri 650 metreden başlayıp 850 metreye kadar yükselmesidir. Uzunluğu ile dikkatleri üzerine çeken mezarlıklar Yavuzeli’ni turizm cazibe merkezlerinden biri haline getiren en başat faktörlerden biridir.

Yavuzeli Gezilecek Yerler
Yavuzeli İlçesi’nin gezmesi en güzel adreslerin başında Karapınar Göl Gazinosu bulunmaktadır. Eşsiz Doğaysı ile ziyaretçilerini bekleyen Karapınar Göl Gazinosu piknik yapmak,doğa ile buluşmak günlük streslerden uzaklaşmak için en ideal yerdir.Vadilerin arasında bulanan göl tam anlamıyla bir doğa harikası özelliğine sahiptir. Belki de Türkiye’de tahribatı en az olan doğa güzelliklerden biridir. Doğa ile baş başa kalmak isteyenlerin vazgeçemeyeceği özel alanlardan biridir. Belki tanıtımı daha fazla yapılsa bilinirliği artması ile turistlerin göz bebeği haline gelecektir.Doğayı çok seviyorsanız, kendi iç huzurunuzu bulmak için fırsat kolluyorsanız, ilk adresiniz Karapınar Göl Gazinosu olacaktır. Bu doğa mucizesi çokta uzakta değil Gaziantep Yavuzeli’nde.Haydi huzurun kaynağı Yavuzeli’nde Karapınar Göl Gazinosu doğanın ona sunduğu tüm imkanları paylaşmak için sizi bekliyor.

Yavuzeli Yöresel Yemekleri
Güneydoğu Anadolu bölgesinin tartışılmaz en önemli özelliği Türkiye’nin en özel mutfaklarından birine sahip olmak. Yörenin havasından mıdır, Suyundan mıdır bilinmez? Bir çok bölgede yapılan yöresel yemeklerin lezzetini burada bulduğuz tadı bulamazsınız Söz konusu Güneydoğu Anadolu bölgesi olunca hele bir de Gaziantep ise Yörenin lezzetleri sağmakla bitmez. Gaziantep’in genelinde meşhur olan lezzetler Yavuzeli’nde de ünlüdür. İçli köfte yuvalama Yoğurtlu dövme çorbası patlıcan kebabı. Bir de bu muhteşem yemekleri yedikten sonra baklava ve fıstık sarması ile taçlandırdığınızda doyumsuz bir hazla sofradan kalmış olacaksınız. Bu yörede bir işletmeye girdiğinizde size önce öyle bir meze sunumu yaparlar ki meze ile doyarsınız. Birbirinden özel lezzetlerle tam anlamıyla bir şölen yaşarsınız. Gaziantep Yavuzeli’ne gelin bu şöleni kaçırmayın
 
Yukarı