Nejat Koçer Antep’e “Gazilik” Unvanı Verilişinin 96’nci Yıldönümünü Kutladı

nejat koçer

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, Antep’e “Gazilik” unvanı verilişinin 96’nci yıldönümünü kutladı.

Koçer, yayımladığı mesajda, 8 Şubat 1921 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisince (TBMM) Antep’e “Gazilik” unvanı verildiğini hatırlatarak, bu unvanın öyle kolay elde edilmediğini belirtti.

Bugün “Gazilik” unvanı ve “İstiklal Madalyası” kazanmanın haklı gururunu bir kez daha yaşadıklarını vurgulayan Koçer, şöyle devam etti: “Antep Savunması, yüreği vatan aşkıyla çarpan Anteplilerin verdiği eşi benzeri görülmemiş bir mücadeledir. Bu destanı yazan kahramanlarımızla ne kadar övünsek azdır. Bu mücadelenin ardından dünyada ‘Gazilik’ unvanı alan tek şehir olarak tarihe geçen şehrimiz, bugün de farklı kulvarlarda ülkemize katkı sağlamaya devam ediyor. Dün vatan savunması için canını hiçe sayan Gaziantepliler, bugün de ekonomide, ihracatta, üretimde ve istihdamda ülkemize destek vermeye devam ediyor. Kurtuluş Savaşı’nda gösterilen azim ve kararlılık artarak devam ediyor.”

8 Şubat’ın, cesaret ve kahramanlık timsali olan şehrin onurlu ve destansı mücadelesinin taçlandığı çok önemli tarihi bir gün olduğuna dikkati çeken Koçer, bu anlamlı günün gelecek nesillere aktarılması gerektiğini ifade etti.

TBMM’nin 93 nolu kanunuyla Antep’e “Gazilik” unvanı verdiğini hatırlatan Koçer, şunları kaydetti: “Bu unvan 6 bin 317 Anteplinin şehadeti ve tüm Anteplilerin mücadele azmiyle alınmıştır. Şehit Kamillerin, Şahinbey’lerin Kara Yılanların ve isimsiz kahramanlarımızın düşmana karşı verdiği çetin mücadelenin sonunda alınan bu unvan yeryüzünde sadece Antep’e verilmiştir. Gaziantep’e ‘Gazilik’ unvanı verilişinin 96’nci yılını kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm gazilerimizi saygıyla anıyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.”

NEJAT-KOÇER-GAZİLİK-UNVANI
nejat koçer

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here