Şehitkamil, Kurtuluş savaşında, mücadelenin, direnişin, dirilişin beşiği olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en gözde en özel illerinden biridir Gaziantep. Yalnız il merkezi değil tüm ilçeleri ile Türkiye’nin en güzide illerinden biri olma özelliğe sahiptir. Her geçen gün ilerleyen, gelişmekte olan Gaziantep, son yıllarda gösterdiği atılımla Türkiye’nin önde gelen illeri arasında yer almaktadır. Tabii ki bu gelişmeyi Şehir merkezinde göstermemiş tüm ilçeleri ile birlikte sağlamıştır. Büyürken büyüten Gaziantep kendisi büyürken ilçelerini de büyümesini sağlamıştır. Gaziantep’in en gözde ilçelerinden biri de Şehitkamil’dir. Kurtuluş savaşlarında destan yazan Gaziantep. Gaziantep’in Şanlı Türk tarihine adını altın harflerle yazdıran ilçelerinden biri ise Şehitkamil’dir.

 

Şehitkamil adını en Milli mücadelenin unutulmaz kahramanlarından biri olan on dört yaşında şehit Mehmet Kamil’den almaktadır. Unutulmaz kahramanların toprağı olan Şehitkamil ilçesi Gaziantep’te Alleben deresinin kuzeyinde yer almaktadır. Şehitkamil ilçesi Yavuzeli, Nizip, pazarcık, Oğuzeli, Nur Dağı ilçeleri ile çevrilidir. Gaziantep’in yükseltisi en yüksek ilçelerinden biri olma özelliğe sahip olan Şehitkamil’in etrafında Sof Dağı Düllük dağı gibi dağlar yer almaktadır.Şehitkamil’in en önemli su kaynaklarından biri ise Alleben Deresi’dir. Diğer ilçelere göre yükseltisi fazla olan ilçede Tipik karasal iklimle ile Akdeniz iklimi özellikleri yoğun bir şekilde yaşanmaktadır, kışlar soğuk ve yağışlı geçerken yazları ise sıcak ve kurak geçmektedir.
Nüfus
Gaziantep’in güzide ilçelerinden biri olan Şehitkamil ilçesi nüfus olarak kalabalık ilçelerinden biridir. Yüzölçümü 1.262 kilometre iken nüfusu ise son yapılan sayım ve ölçüme göre 762 bin çıvarındadır.Okuma yazma oranı olarak da iyi bir istatistikliğe sahip olan Şehitkamil ilçesi yüzde 97 oranında okur yazardır.Yöre insanı yoğunlukla ilçe merkezinde yaşamaktadır. Şehitkamil ilçesi geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Gaziantep’in genelinde Hakim olan etnik çeşitliği bu ilçede de görülmektedir. Yoğun olarak Türkler,Kürtler,Araplar,Acemler yaşamaktadır. Yörük ve Türkmenler de yoğunluk göstermektedir.Gaziantep’in genelinde gözüken kültür zenginliği Şehitkamil’de de kendini göstermektedir. Geniş bir kültür zenginliğine sahip olan Şehitkamil ilçesi, bu çeşitlilik yaşam alanlarına da yansımıştır. Giyim çeşitliğinden tutun da oyun çeşitliğine Türkülere kültüre dair her şeyde iz düşümünü görmek mümkündür.
Tarihi Yerleri
Şehitkamil ilçesinde gezilecek tarihi yerlerin en önemlilerinden biri Ali Nacar Camii’dir. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan camii ulaşılabilen kaynaklara göre 1300’lü yılların sonlarında inşa edildi. Osmanlı İmparatorluğun kuruluş devrinin sonlarında hayata geçirilen camii turistler tarafından en çok dikkat çeken adreslerden biri. İnanların İbadet etmek için yoğun bir şekilde tercih edilen camii tarihi dokusu büyüleyici atmosferde ibadet etme şansı veriyor.Camii de yapılan restorasyonlar sayesinde bugün hala ayakta tüm ihtişamı ile ziyaretçilerini bekliyor. Diğer önemli tarihi yer ise Dülük Antik Kenti’dir. İpek yolunun üzerinde bulunması bu kenti o dönem için ticari önemde bir kent haline getirmiştir. Böylesine önemli bir ticaret alanı olması Roma döneminden beri önemini yitirmemiş olma özelliğine sahip olması Dülük Antik Kenti’ni önemli gezilmesi görülmesi gereken bir yer haline getiriyor. Dülük Antik Kenti’nin gizemli havasında bulunmak siz de gerçekten hoş bir haz bırakacaktır.
Gezilecek Yerler
Tarihi bir çok güzelliklere sahip olan Şehitkamil ilçesi gezilip görülecek bir çok özel adrese de sahip. Şehitkamil İlçesi’nin gezilip görülecek yerlerinden biri Gaziantep Altın çarşıdır. Altın çarşını gezmek isteyecek,Gaziantep çarşılarının bir çoğunda olduğu gibi otantik havası ile büyüleneceksiniz.Altın ürünlerin bir çok çeşidini bulabileceğiniz çarşıdan muhakkak hediye almak isteyeceksiniz.Sadece alışveriş yapmazsınız bu çarşıda güler yüzlü esnafı ile sohbet edip İlçe hakkında bilgi alabilir, Belki de güzel dostlukların temellerini orada atabilirsiniz. Belki de bakır bir cezvede yapılmış bir fincan kahveyi esnaf size çok görmeyecektir, Bir yandan kahvenizi yudumlarken bir yandan da böylesi güzel bir çarşıda bulunmanın keyfine bakacaksınız. Diğer özel bir adres de Hasan Süzer Etnografya Müzesi’dir Müze girip tarihinin içerisinde yolculuk yapmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz.
Yöresel Yemekler
Güneydoğu Anadolu mutfağını tatmadan yemek yemiş sayılmazsınız. Yapıldığı yerden kilometrelerce öteye yayılan kokusu ile yemek şöleni sizi çağırıyor. Güneydoğu Anadolu bölgesinin kendine has mutfağı damağınızda doyumsuz bir lezzet bırakıyor.Gaziantep’e özgü yemeklerinin hepsini Şehitkamil’de de bulmak mümkün kebap çeşitleri özellikle patlıcan kebabı köfte çeşitleri özellikle de yuvalama ve içli köftesi vazgeçemeyeceğiniz lezzetlerin başında geliyor. Şehitkamil ilçesine geldiğinizde bu lezzetleri tatmadan buradan gitmeyin.

Gaziantep / Şehitkamil hava durumu

tahmin-show-2

Gaziantep / Şehitkamil Haritası


Şehitkamil’in mahalleleri
29 Ekim Mahallesi, 8 Şubat Mahallesi, Acaroba Mahallesi, Akçaburç Mahallesi, Akçagöze Mahallesi, Aktoprak Mahallesi, Aşağı Arıl Mahallesi, Atabek Mahallesi, Atakent Mahallesi, Atalar Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Aydınlar Mahallesi, Aydıntepe Mahallesi, Bağbaşı Mahallesi, Başpınar(Organize)Osb Mahallesi, Batıkent Mahallesi, Battal Mahallesi, Bayatlı Mahallesi, Bedirköy Mahallesi, Belkız Mahallesi, Beykent Mahallesi, Beyreli Mahallesi, Bilek Mahallesi, Boyno Mahallesi, Boyno (Merkez) Mahallesi, Bozobası Mahallesi, Budak Mahallesi, Burak Mahallesi, Büyükpınar Mahallesi, Cerityeniyapan Mahallesi, Çağkuyu Mahallesi, Çağlayan Mahallesi, Çakmak Mahallesi, Çıksorut Mahallesi, Değirmiçem Mahallesi, Dımışkılı Mahallesi, Durnalık Mahallesi, Dülük Mahallesi, Dülükbaba Mahallesi, Dündarlı Mahallesi, Emek Mahallesi, Erikli Mahallesi, Eskişarkaya Mahallesi, Eydibaba Mahallesi, Eyüpsultan Mahallesi, Fatih Mahallesi, Fevzi Paşa Mahallesi, Gazi Mahallesi, Gazikent Mahallesi, Girne Mahallesi, Göksüncük Mahallesi, Göllüce Mahallesi, Göztepe Mahallesi, Günbulur Mahallesi, Güngürge Mahallesi, Güvenevler Mahallesi, Güzelyurt Mahallesi, Hacıbaba Mahallesi, Hacıkamber Mahallesi, Hasırcıoğlu Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Işıklı Mahallesi, İbrahimli Mahallesi, İbrahimşehir Mahallesi, İncesu Mahallesi, İncili Pınar Mahallesi, İncilikaya Mahallesi, İskenderli Mahallesi, Kabasakız Mahallesi, Karacaahmet Mahallesi, Karacaburç Mahallesi, Karacaoğlan Mahallesi, Karacaören Mahallesi, Karadede Mahallesi, Karahüyük Mahallesi, Karakesek Mahallesi, Karaoğlan Mahallesi, Karayusuflu Mahallesi, Karpuzkaya Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Kayaönü Mahallesi, Kızık Karasakal Mahallesi, Kızıkhamurkesen Mahallesi, Kirazlıbahçe Mahallesi, Kocatepe Mahallesi, Koçlu Mahallesi, Kozluyazı Mahallesi, Köksalan Mahallesi, Küllü Mahallesi, Medegöz Mahallesi, Merveşehir Mahallesi, Mevlana Mahallesi, Mithatpaşa Mahallesi, Mücahitler Mahallesi, Münüfpaşa Mahallesi, Nesimi Mahallesi, Nurtepe Mahallesi, Onat Kutlar Mahallesi, Osmangazi Mahallesi, Öğümsöğüt Mahallesi, Övündük Mahallesi, Özgürlük Mahallesi, Pancarlı Mahallesi, Pirsultan Mahallesi, Sam Mahallesi, Sanayi Mahallesi, Sarıgüllük Mahallesi, Sarılar Mahallesi, Sefaşehir Mahallesi, Selahattin Eyyubi Mahallesi, Selimiye Mahallesi, Serintepe Mahallesi, Seymenli Mahallesi, Seyrantepe Mahallesi, Sinan Mahallesi, Sofalıcı Mahallesi, Suboğaz Mahallesi, Sülüklü Mahallesi, Şehirgösteren Mahallesi, Şirinevler Mahallesi, Taşlıca Mahallesi, Tekirsin Mahallesi, Tokdemir Mahallesi, Tuğlu Mahallesi, Türkyurdu Mahallesi, Uğruca Mahallesi, Ulus Mahallesi, Umut Mahallesi, Üçgöze Mahallesi, Ülkerli Mahallesi, Yalankoz Mahallesi, Yamaçoba Mahallesi, Yaprak Mahallesi, Yayıktaş Mahallesi, Yeni Mahallesi, Yenişarkaya Mahallesi, Yeşilce Mahallesi, Yeşilova Mahallesi, Yığınlı Mahallesi, Yukarı Arıl Mahallesi, Yukarıbeylerbeyi Mahallesi, Yunus Emre Mahallesi, Zeytinli Mahallesi, Zülfikar Mahallesi