Türkiye Karşıtı Propagandalara Turizm Panzehri

evren tuğsuz

Turizm işletmecisi Evren Tuğsuz, son zamanlarda yurt dışında Türkiye karşıtı propagandaların arttığına dikkat çekerek, olumsuz propagandaların turizmle etkisiz hale getirilebileceğini söyledi.

Turizm barış ve sevgi demektir

Gaziantep’in ilk beş yıldızlı otelin olan Tuğcan Oteli işleten Evren Tuğsuz, turizmin gerek ekonomik kalkınmada, gerekse de ülkenin yurt dışındaki imajı açısından çok etkili bir araç olduğunu söyledi. Tuğsuz, “Turizm, barış ve sevgi demektir. Turizm, ülkeler arası ve insanlar arası mesafenin ortadan kalkması demektir. Türkiye’nin güzelliklerinin dünyaya tanıtılması, bir taraftan ekonomik kalkınmayı hızlandıracak, diğer taraftan da ülkemizin uluslar arası lobisinin güçlenmesine, ülkemizin etkinliğinin artmasına neden olacaktır” dedi.

Devlet politikası haline gelmeli

Turizm potansiyeli açısından dünyanın en zengin ülkeleri arasında bulunduğumuzu ifade eden Evren Tuğsuz, potansiyelin ancak tanıtımla değerlendirilebileceğine dikkat çekti. Tuğsuz, “Bu topraklar, tarihin her döneminde dünya politikasında etkili olmuştur. Tarih, kültür ve doğal güzellikler açısından ne ararsanız ülkemizde vardır. Önemli olan bu güzelliklerimizi, bu zenginliklerimizi dünyaya tanıtarak turistlerin ülkemize gelmesini sağlamaktır. Bunun için tanıtım faaliyetlerine ağırlık verilmesi gerekir. Daha doğrusu bu konu devlet politikası haline getirilmelidir” şeklinde konuştu.

Ekonomik durgunluğun panzehiri

Ekonomideki durgunluğun da en etkili ilaçlarından birinin turizm olduğunu savunan Evren Tuğsuz, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Turizm, bir taraftan ülkemiz hakkındaki olumsuz propagandanın önüne geçerken, diğer taraftan da ekonomik kalkınmada lokomotif görevi görecektir. Yurt dışından döviz gelecek ve tesislerin kapasitesi arttıkça, iç piyasa da canlanacaktır. Turizm ayrıca, çok önemli bir istihdam alanıdır. Turizm sektörünün canlılığı ekonominin hızla iyileşmesine, milli gelirin artmasına ve refah düzeyinin de yükselmesine neden olacaktır.”

Güneydoğu dünyanın gözbebeği

Tuğsuz, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin turizm potansiyeline de dikkat çekerken, “Bu bereketli topraklar tüm dünyanın ilgisini çekiyor. Güneydoğu’daki tarihi, kültürü, lezzeti görenler, yaşayanlar hayran kalıyor. Dünyada güneşin en güzel doğduğu yer olan Nemrut, dünya tarihinin yeniden yazılmasını sağlayan Göbeklitepe, sanatsal değeri açısından dünyanın en zengin mozaiklerini barındıran Zeugma, adeta dünyada lezzetin başkenti olan Gaziantep, peygamberler şehri Şanlıurfa, Hıristiyanlar için kutsal olan Rumkale, Hasankeyf, taş işçiliğinin en güzel örneklerinin bulunduğu Mardin ve daha sayamayacağımız onlarca zenginlik Güneydoğu’dadır” dedi.

Kampanyalara destek

Son zamanlarda, turizmin gücünün keşfedilmeye başlanmasının memnuniyet verici olduğunu da dile getiren Tuğsuz, şunları söyledi: “Yerel anlamda Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in, ‘Gaziantep’e gitme zamanı’, ulusal anlamda da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı ‘Komşunu Al Gel’ kampanyasını önemli buluyorum. Turizmin önemine dikkat çeken, ülkede turizm bilincinin gelişmesini sağlayan bu kampanyaların çok faydalı olduğuna inanıyorum. Ancak, bu kampanyaların, toplumun tüm kesimleri tarafından desteklenmesi, başarıda önemli rol oynayacaktır.”

Evren-Tuğsuz
evren tuğsuz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here