Türkiye’nin İlk Demokrasi Müzesi Açıldı

Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan “Gaziantep 15 Temmuz Demokrasi Müzesi” açıldı.

 

, ve diğer ilgililerin yanı sıra 15 Temmuz gazi ve şehitlerinin katılımıyla ’nda açılan müze, 15 Temmuz’un tanıkları ve kullandıkları cihazlar aracılığıyla tarihe tanıklık etme imkanı sunuyor.

 

Ziyaretçiler, müzede gezi süresince hain darbe girişiminin olduğu gece meydana gelen olayları kronolojik sıraya göre , tablet, televizyon ve güvenlik kamerası monitöründen izleyebilecek.

 

Müzede, ziyaretçilere “tanıklık” hissini yaşatma gayesiyle TRT’deki korsan bildiri yayını ve ’ın, FaceTime konuşmasının yer aldığı video yerleştirmesi, halkın selalar eşliğinde sokağa çıktığı anları yansıtan ışık ve ses uygulamalarını sunacak şekilde tasarlandı.

Müzenin dış cephesine 15 Temmuz şehitlerin isimlerinin yazıldığı bir anıt duvar yerleştirildi.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, açılıştaki konuşmasında, bu özel günün unutulmaması için yaşanmışlığı teknolojinin nimetlerinden yararlanarak yeniden yaşatma imkanı bulduklarını belirtti.

 

Müzenin alanında Türkiye’de bir ilk olduğunu ifade eden Şahin, emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Vali Yerlikaya da 15 Temmuz’da Türkiye’nin dört bir yanında binlerce insanın tek yürek olarak yeni bir kurtuluş destanı yazdığını söyledi.

 

Geleceğine el koymak isteyenlere karşı istiklalini ve istikbalini korumak isteyen halka Gaziantep’in de çok güçlü bir sesle yanıt verdiğini anlatan Yerlikaya, 300 bin kadar insanın Gaziantep’teki Demokrasi Meydanı’nda bir araya gelerek hainlere karşı tek yürek olduğunu kaydetti.

 

Açılışın ardından sanatçı konser verdi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here