Yoğun Karda Yolda Kalanlara Kurtarma Çalışmaları

karla mücadele

Gaziantep’in etkisi altına alan yoğun kar yağışının olumsuz etkilerini asgariye indirmek için çalışma makinaları ile personel sayısını arttıran Gaziantep Büyükşehir Belediyesi kentin dört bir yanında yol açma çalışmalarını sürdürüyor.

“Karla Mücadele Ekibi”ni bin 100 kişiye çıkartan Büyükşehir Belediyesi, araç kiralama yöntemi ile araç kapasitesini de arttırdı. Ekipler bu temizlieme ve yol açma çalışmalarında; 16 tuz robotunu 26’ya, 16 kar küreme aracını 26’ya, 17 greyderi 30’a, 15 loderi 28’e, 20 kamyoneti ise 50’ye çıkardı.

YOLDA KALANLARA ÇAY-ÇORBA İKRAMI YAPILIYOR

Büyükşehir ekipleri şehrin ana artellerinin yanı sıra otobana da müdahele ediyor. Adana, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa otobanında yolda kalanlara yol açma ve çekmenin yanı sıra çorba, meyve suyu, kek ve çay ikramı da yapılıyor.

Ekipler yolda kalan araç sahiplerine önce çorba ile çay ikramı yapıyor arkasında ise araçlarını çekerek yoluna devamlılığını sağlıyor. Belediye ekipleri kentin genelinde ulaşımın olmadığı herhangi bir bölge olmadığını, gelen ihbarlar üzerine köy yollarındaki ulaşımın sağlanması için çalışmaların devam ettiğini belirttiler.

Belediye yetkilileri, vatandaşların mecburi olmadığı sürece özel araçlar ile trafiğe çıkılmamasını ve çıkıldığı zamanda kar lastiği ile zincir kullanılmasını istediler. Yetkililer, toplu taşıma araçlarının tercih edilmesini, özel araçların trafiği olumsuz etkilediğini ve kazalara davetiye çıkardığını vurguladılar.

Belediye yetkililer, merkez ve taşra ilçeler ile köylerden gelen ihbarlar üzerine “Karla Mücadele Ekipleri”ni o bölgeye yöneltildiğini ve olumsuz yolların açıldığını kaydettiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here